
Już za nieco ponad dwa miesiące zmieni się wysokość pensji minimalnej w Polsce. W związku z wysoką inflacją będzie nie jedna, lecz dwie podwyżki - i to wcale niemałe.
Ile będzie wynosić płaca minimalna w Polsce po pierwszej i po drugiej podwyżce w 2023 roku? Sprawdź ▶▶

We wrześniu codzienne zakupy w sklepach były droższe niż przed rokiem średnio o 24 proc. Tak wynika z badania, w którym uwzględniono ceny ze sklepów należących do 63 sieci handlowych ("Indeks cen w sklepach detalicznych", autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych). Drożyzna uderza szczególnie w osoby, które zarabiają minimalną pensję. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że w 2023 roku płaca minimalna urośnie dość znacznie - zaplanowano dwie podwyżki.

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, jeżeli prognozowany na następny rok wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wynosi co najmniej 105 proc. – ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: od 1 stycznia i od 1 lipca.

Przesłana w czerwcu 2022 przez Radę Ministrów do Rady Dialogu Społecznego propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2023 mówiła, że od stycznia minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3383 zł a od lipca 2023 roku - 3450 zł. Strony pracodawców i związkowców nie porozumiały się w kwestii wysokości podwyżki - w takim przypadku decyzję musiał podjąć rząd. W projekcie wstępnie wpisano powyższe kwoty, ale ostatecznie zdecydowano, że wzrost płacy minimalnej w 2023 roku będzie wyższy.