Spis treści
Glisty, oocysty, tasiemce i inne pasożyty oraz drobnoustroje, które występują w odchodach psów i kotów, powodują poważne choroby człowieka. Ostrzega przed nimi Wojewódzka Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy:
- Jaja mogą się znaleźć w zanieczyszczonej odchodami ziemi lub piasku, w parku, na trawniku, a nawet wokół domu. Człowiek zaraża się drogą pokarmową. Miejscem, gdzie często dochodzi do zakażeń u dzieci, są nieprzykrywane piaskownice, gdzie lubią załatwiać się koty.
Przede wszystkim glisty
Jakie pasożyty zagrażają ludziom? Jednym z nich jest glista psia i kocia. - U człowieka jej jaja rozwijają się do poziomu larw, które trafiają do wątroby i innych narządów lub, co zdarza się znacznie rzadziej, do gałki ocznej (toksokaroza oczna) – podaje sanepid.
Toksokaroza oczna powoduje ból oka, wystąpienie zeza i znacznie pogarsza widzenie. - Zarażenie glistą prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, szczególnie u dzieci - zaznacza Inspekcja.
- W tym roku jest plaga pasożytów, przede wszystkim glist – ocenia Agnieszka Skubisz, weterynarz z Inowrocławia. - To też problem zwierząt zadbanych, np. moich psów, które przynoszą zarazki z dworu.
Uszkodzenia narządów, przewlekła biegunka
Sanepid ostrzega przed oocystami, które wydalają koty.
- To formy rozwojowe pasożyta Toxoplasma gondii – wyjaśnia Inspekcja. - Stają się inwazyjne po około 2 - 5 dniach w środowisku zewnętrznym i zachowują zdolność do zarażania przez wiele miesięcy. Dlatego bardzo ważne jest regularne usuwanie kocich odchodów z kuwety.
Psy i koty mają też tasiemce, m. in. tasiemca bąblowcowego jednojamowego i tasiemca bąblowcowego wielojamowego. - Zarażenie nimi prowadzi u człowieka do powstawania torbieli w różnych narządach wewnętrznych (najczęściej w wątrobie). Choroba często przez bardzo długi czas rozwija się bezobjawowo, prowadząc do poważnego uszkodzenia narządów – ostrzega sanepid.
Jest jeszcze Lamblia. Zarażenie nią szerzy się łatwo drogą pokarmową, przez ręce, częściej przez wodę (pitną lub rekreacyjną, np. w basenach, jeziorach, rzekach), rzadziej przez zanieczyszczony pokarm. U psów i kotów pasożyt występuje w odchodach. Zarażenie u ludzi nazywane jest lambliozą. To choroba dwunastnicy i jelita cienkiego przebiegająca z przewlekłą biegunką.
Dlatego weterynarze naciskają na regularne odrobaczanie psów i kotów.
- Zalecenia mówią, że powinno się to robić co trzy miesiące, ale faktem jest, że trzeba częściej – zaleca Agnieszka Skubisz. - Kontroluje się to przez badanie kału.
Lepiej nie całować psa
Zalecenia ma też sanepid: należy zawsze wyrzucać odchody swojego zwierzęcia, szczególnie w miejscach publicznych. Po sprzątnięciu, trzeba umyć ręce wodą z mydłem i robić to zawsze po kontakcie ze zwierzęciem, np. głaskaniu czy przytulaniu. Lepiej nie całować zwierząt. Trzeba też myć ręce przed rozpoczęciem gotowania i jedzeniem. Nie należy karmić dzieci podczas zabaw w piaskownicy - to sprzyja zarażeniu. Warto myć owoce i warzywa nawet gdy pochodzą z własnego ogródka, bo nie wiadomo, jakie zwierzęta tam zaglądają. Piaskownica powinna być zasłonięta, gdy nie ma w niej dzieci.
- Obowiązek zakrywania i utrzymywania czystości osiedlowych piaskownic należy do zarządcy placu zabaw, jednak pamiętaj, aby wybierać te, co do higieny których nie masz wątpliwości – zaleca sanepid.
Źródło: WSEE Bydgoszcz
