Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasożyty u zwierząt domowych - w tym sezonie jest plaga! Ostrożnie w piaskownicach - radzą weterynarze

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Glisty, tasiemce i inne pasożyty kotów i psów są groźne dla ludzi, zwłaszcza dla dzieci.
Glisty, tasiemce i inne pasożyty kotów i psów są groźne dla ludzi, zwłaszcza dla dzieci. unsplash.com
W odchodach naszych pupili mogą żyć pasożyty groźne dla zdrowia człowieka. - W tym sezonie jest plaga – uczula weterynarz z Inowrocławia.

Spis treści

Glisty, oocysty, tasiemce i inne pasożyty oraz drobnoustroje, które występują w odchodach psów i kotów, powodują poważne choroby człowieka. Ostrzega przed nimi Wojewódzka Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy:

- Jaja mogą się znaleźć w zanieczyszczonej odchodami ziemi lub piasku, w parku, na trawniku, a nawet wokół domu. Człowiek zaraża się drogą pokarmową. Miejscem, gdzie często dochodzi do zakażeń u dzieci, są nieprzykrywane piaskownice, gdzie lubią załatwiać się koty.

Przede wszystkim glisty

Jakie pasożyty zagrażają ludziom? Jednym z nich jest glista psia i kocia. - U człowieka jej jaja rozwijają się do poziomu larw, które trafiają do wątroby i innych narządów lub, co zdarza się znacznie rzadziej, do gałki ocznej (toksokaroza oczna) – podaje sanepid.

Toksokaroza oczna powoduje ból oka, wystąpienie zeza i znacznie pogarsza widzenie. - Zarażenie glistą prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, szczególnie u dzieci - zaznacza Inspekcja.

- W tym roku jest plaga pasożytów, przede wszystkim glist – ocenia Agnieszka Skubisz, weterynarz z Inowrocławia. - To też problem zwierząt zadbanych, np. moich psów, które przynoszą zarazki z dworu.

Uszkodzenia narządów, przewlekła biegunka

Sanepid ostrzega przed oocystami, które wydalają koty.

- To formy rozwojowe pasożyta Toxoplasma gondii – wyjaśnia Inspekcja. - Stają się inwazyjne po około 2 - 5 dniach w środowisku zewnętrznym i zachowują zdolność do zarażania przez wiele miesięcy. Dlatego bardzo ważne jest regularne usuwanie kocich odchodów z kuwety.

Psy i koty mają też tasiemce, m. in. tasiemca bąblowcowego jednojamowego i tasiemca bąblowcowego wielojamowego. - Zarażenie nimi prowadzi u człowieka do powstawania torbieli w różnych narządach wewnętrznych (najczęściej w wątrobie). Choroba często przez bardzo długi czas rozwija się bezobjawowo, prowadząc do poważnego uszkodzenia narządów – ostrzega sanepid.

Jest jeszcze Lamblia. Zarażenie nią szerzy się łatwo drogą pokarmową, przez ręce, częściej przez wodę (pitną lub rekreacyjną, np. w basenach, jeziorach, rzekach), rzadziej przez zanieczyszczony pokarm. U psów i kotów pasożyt występuje w odchodach. Zarażenie u ludzi nazywane jest lambliozą. To choroba dwunastnicy i jelita cienkiego przebiegająca z przewlekłą biegunką.

Dlatego weterynarze naciskają na regularne odrobaczanie psów i kotów.

- Zalecenia mówią, że powinno się to robić co trzy miesiące, ale faktem jest, że trzeba częściej – zaleca Agnieszka Skubisz. - Kontroluje się to przez badanie kału.

Lepiej nie całować psa

Zalecenia ma też sanepid: należy zawsze wyrzucać odchody swojego zwierzęcia, szczególnie w miejscach publicznych. Po sprzątnięciu, trzeba umyć ręce wodą z mydłem i robić to zawsze po kontakcie ze zwierzęciem, np. głaskaniu czy przytulaniu. Lepiej nie całować zwierząt. Trzeba też myć ręce przed rozpoczęciem gotowania i jedzeniem. Nie należy karmić dzieci podczas zabaw w piaskownicy - to sprzyja zarażeniu. Warto myć owoce i warzywa nawet gdy pochodzą z własnego ogródka, bo nie wiadomo, jakie zwierzęta tam zaglądają. Piaskownica powinna być zasłonięta, gdy nie ma w niej dzieci.

- Obowiązek zakrywania i utrzymywania czystości osiedlowych piaskownic należy do zarządcy placu zabaw, jednak pamiętaj, aby wybierać te, co do higieny których nie masz wątpliwości – zaleca sanepid.

Źródło: WSEE Bydgoszcz

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pasożyty u zwierząt domowych - w tym sezonie jest plaga! Ostrożnie w piaskownicach - radzą weterynarze - Gazeta Pomorska