Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Partnerstwo według PO

Przemysław Łuczak
We wtorek Platforma Obywatelska uniemożliwiła debatę o projektach ustawy o związkach partnerskich, zgłoszonych przez Ruch Palikota i SLD. Po wakacjach będzie lansować własny.

We wtorek Platforma Obywatelska uniemożliwiła debatę o projektach ustawy o związkach partnerskich, zgłoszonych przez Ruch Palikota i SLD. Po wakacjach będzie lansować własny.

Posłowie PO próbowali wczoraj tłumaczyć swoją wtorkową postawę tym, że projekty RP i SLD miały nieusuwalne wady konstytucyjne. Wczoraj zaczęli też mówić o własnym projekcie ustawy autorstwa posła Artura Dunina, który wstępnie zaakceptowało prezydium partii. Pod koniec sierpnia ma się rozpocząć zbieranie podpisów, a we wrześniu ma on trafić do laski marszałkowskiej.<!** reklama>

PO swoje chwali

Projekt Dunina dotyczy zarówno par homoseksualnych, jak i heteroseksualnych. Przewiduje on, między innymi, prawo do informacji medycznej i decydowania o pogrzebie partnera.

Partnerzy mieliby również prawo do dziedziczenia na podobnych zasadach jak małżonkowie, ale dopiero po roku trwania związku. Partner ma być uznawany za osobę najbliższą w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Zawarcie związku skutkowałoby powstaniem wspólności majątkowej, obejmującej dobra nabyte w trakcie jego trwania. Umowę związku partnerskiego można będzie zawierać i rozwiązywać przed notariuszem albo kierownikiem USC. Nie mogłyby jej podpisywać osoby niepełnoletnie, ubezwłasnowolnione oraz pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim. Obowiązek alimentacyjny miałby obowiązywać przez trzy lata po rozwiązaniu związku, gdyby jeden z partnerów znalazł się w niedostatku. Nie ma mowy o wspólnym rozliczaniu się z fiskusem.

- Projekt nie zrównuje związków partnerskich z małżeństwem, lecz ma zapewnić bezpieczeństwo ludziom, którzy nie chcą lub nie mogą wstępować w związek małżeński - wyjaśnia Artur Dunin.

Stefan Niesiołowski popiera projekt Dunina, ponieważ jest wolny od demagogii, którą zawierają projekty Ruchu Palikota i SLD. - Projekt jest rzeczowy. To próba rozwiązania ludzkich spraw, takich jak udzielenie informacji w szpitalu czy kwestia pochówku. Nie ma w nim ideologii homoseksualnej - mówi.

Opozycja krytykuje

Pomysły Platformy ganią posłowie PiS, którzy jeszcze we wtorek wspólnie odrzucali lewicowe projekty.

- Moja partia jest przeciwna legalizacji związków partnerskich jako niszczących instytucję rodziny - stwierdził poseł PiS Andrzej Duda w radiowej „Jedynce”. - Jeśli ludzie chcą ze sobą przebywać, nikt im tego nie zabrania. Sprawa związków partnerskich to dobry temat zastępczy, służący przykrywaniu niekompetencji rządu i różnych afer.

Platformie ostro dostało się od lewicowej opozycji, ale w tym przypadku za głosowanie przeciwko debacie nad projektami ustaw o związkach partnerskich razem z PiS, Solidarną Polską i PSL. W konsekwencji powędrowały one do sejmowej poczekalni, skąd będzie można je zabrać dopiero za pół roku i ponownie próbować wprowadzić pod obrady. Być może nie będzie już takiej potrzeby, bo PO zamierza zaproponować własny projekt. Liczy zapewne, że lewicowa mniejszość w Sejmie straci nadzieję na przeforsowanie własnych rozwiązań i poprze projekt PO tylko dlatego, żeby w polskim systemie prawnym w ogóle funkcjonowało pojęcie związku partnerskiego. Zwłaszcza, że Polacy coraz częściej nie zawierają małżeństw i żyją w nieformalnych związkach, w których rodzi się obecnie co piąte dziecko w naszym kraju. Ponadto kilka procent obywateli stanowią osoby homoseksualne.

- Ustawa rozwiązałaby wiele problemów ludzi żyjących w w związkach partnerskich - powiedział w radiowej „Jedynce” poseł RP Robert Biedroń. - Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, sprawa dotyczy przede wszystkim osób heteroseksualnych, a nie par jednopłciowych.

- Lepiej byłoby, gdyby PO zdecydowała się rozważyć projekty przygotowane przez środowiska LGBT i poddać je pod debatę. W demokratycznym państwie prawnym nie można ustanawiać prawa wbrew obywatelom - to opinia posła SLD Ryszarda Kalisza, który nie wierzy, że jakakolwiek ustawa o związkach partnerskich zostanie uchwalona w obecnej kadencji Sejmu. Podobnego zdania jest szef SLD Leszek Miller, który uważa, że PO nie chce rozwiązać tej sprawy w obawie przed Kościołem i częścią swoich wyborców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!