Paraolimpiada: Kolejny medal były o krok. Dziś kolejne szasne Polaków

Piotr Janas
Piotr Janas
Jonna Mazur wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim stracili medal na ostatniej prostej
Jonna Mazur wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim stracili medal na ostatniej prostej Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Olimpijski
Trwają Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. W nocy z niedzieli na poniedziałek startowali kolejni reprezentanci Polski w lekkoatletyce i strzelectwie. Czwarte miejsce w finale biegu na 1500 metrów T11 zajęła Joanna Mazur z przewodnikiem, Michałem Stawickim. Piąty w finale pchnięcia kulą był Bartosz Tyszkowski.

Joanna Mazur wraz ze swym przewodnikiem Michałem Stawickim uzyskali czas 4:51.67, co ostatecznie dało im najgorsze dla sportowca miejsce tuż za podium. Niemniej warto podkreślić, że był to ultraszybki bieg, ponieważ złota medalistka Saavedra Rodriguez z Meksyku ustanawiając nowy rekord świata: 4:37.40. Druga była reprezentantka RPA Louzanne Coetzee (4:40.96), a trzecia Kenijka Nancy Koech (4:45.58), która wyprzedziła Mazur na ostatniej prostej przed metą...

Do półfinału w biegu na 1500 m T11 nie awansował Aleksander Kossakowski, biegnący z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim. Polacy w swoim biegu eliminacyjnym zajęli czwarte miejsce i odpadli z dalszej rywalizacji.

O medal walczył też nasz kulomiot Bartosz Tyszkowski, lecz finalnie uplasował się na piątej pozycji. W jego najlepszej próbie kula poleciała na odległość 12.28 m. Wygrał Uzbek Bobirjon Omonow (14.06 m), srebro zgarnął Amerykanin Hagan Landry (13.88 m), a brąz trafił do reprezentanta Niemiec Niko Kappela (13.30 m).

W strzelectwie liczyliśmy na Emilię Babską, startującą w kwalifikacjach karabinu pneumatycznego SH1. Niestety Polka zajęła w nich dopiero 10. miejsce i do rozgrywanego jeszcze dziś finału nie awansowała.

Jeszcze dziś na paraolimpiadzie w Tokio o złoty medal w klasie 2 powalczy tenisista stołowy Rafał Czuper. Polak w finale zagra z Francuzem Fabienem Lamiraultem, z którym przegrał olimpijski finał na igrzyskach w Rio. Czy obecny wicemistrz olimpijski tym razem ogra mistrza i Panowie zamienią się miejscami na podium? Trzymamy kciuki. Transmisja od godz. 8:55 w Eurosporcie i Eurosport Playerze.

Rywalizacja paralekkoatletów powinna dać nam dziś kolejne powody do radości, gdyż w finale pchnięcia kulą zaprezentuje się multimedalista mistrzostw Europy - Mirosław Madzia. Polak wymieniany jest wśród faworytów do medali. Finał z jego udziałem rozpocznie się około godz. 12 czasu polskiego.