
Wraca moda na paprotki królujące kilkadziesiąt lat temu w domach naszych babć. Zobacz jak dbać o roślinę, by prezentowała się zjawiskowo - szczegóły na kolejnych slajdach.
![[*]piękne, intensywne wybarwienie liści...](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/0a/92/66bb1a59492df_o_xlarge.jpg)
Zalety paprotki
[*]piękne, intensywne wybarwienie liści
[*]pasuje do wielu stylów wnętrz i różnych pomieszczeń
[*]ma właściwości oczyszczające powietrze
[*]pochłania szkodliwy formaldehyd
[*]produkuje tlen
[*]podnosi wilgotność powietrza

Jaka paprotka do domu?
Paprotki nie są łatwe w uprawie. Bywają kapryśne i wymagają uwagi, by nie usychały. Jeśli mamy czas i cierpliwość do pielęgnacji roślin, wówczas można wybierać między licznymi gatunkami. Gdy jednak "nie mamy dobrej ręki do kwiatów", to warto postawić na najmniej wymagające gatunki, jak ciemnotka (Pellea) czy zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus).

Wymagania paprotki
Żeby paprotki dobrze się prezentowały i korzystnie działały na nasze zdrowie, muszą mieć zdrowe liście. Paprotce trzeba zapewnić odpowiednie stanowisko, do którego dociera rozproszone światło. Miejsce musi być wolne od przeciągów. Nie bez powodu nasze babcie, paprotki umieszczały w jasnym pomieszczeniu, w pobliżu okna, przysłoniętego firanką. Paprotki doniczkowe nie nadają się kuchni, bo źle znoszą zapachy. Paprotki lubią ciepło, wysoką wilgotność powietrza oraz wilgotne podłoże.