Spektakularne zjawiska atmosferyczne
Hipnotyzują, są uwielbiane przez fotografów ale i bardzo niebezpieczne. Niektóre z nich można zaobserwować wyłącznie na specjalistycznych zdjęciach! Oto najbardziej niezwykłe zjawiska atmosferyczne, które występują na Ziemi.

Okazuje się, że znana wszystkim tęcza ma nie dwie wersje, lecz aż trzy! Poza białą wyróżniamy jeszcze tęczę pojawiającą się nocą, a więc stworzoną przy udziale światła odbitego przez Księżyc.
Zjawisko wymaga zaistnienia kilku specyficznych czynników jednocześnie. Niska pełnia księżyca musi zbiec się ze światłem skierowanym w stronę potężnego źródła wody, takiego jak wodospad lub silny deszcz. Nawet w takich warunkach zjawisko trudno zaobserwować, z tego względu, że ma niską jasność. Ludzkie oko jest w stanie zarejestrować wyłącznie biały łuk. Na więcej pozwalają zdjęcia wykonane na długim czasie naświetlania.

Regularne wyładowania, do których dochodzi w północno-zachodniej części Wenezueli w miejscu ujścia rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo, to prawdziwy fenomen wśród zjawisk atmosferycznych. Do wyładowań dochodzi przez 140 do 160 dni w roku, każde z nich zaś trwa średnio nawet po ok. 10 godzin! Zgodnie z szacunkami pioruny nad Catatumbo uderzają z częstotliwością 280 wyładowań na godzinę.
Skąd takie zjawisko? Jest to efekt zderzenia wilgotnych mas powietrza znad Karaibów z zimnym powietrzem z Andów. Rozlane wokół jeziora bagna emitują zaś metan, który dodatkowo wzmacnia przewodzenie prądu eklektycznego. Swojego czasu tzw. "Latarnia Maracaibo" stanowiła punkt orientacyjny dla żeglarzy, widać ją było bowiem z odległości ponad 400 km.
By zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do galerii.

Wideo