https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ozdrowieniec może zostać darczyńcą i skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego

Hanna Walenczykowska
Pobieranie osocza od ozdrowieńców.
Pobieranie osocza od ozdrowieńców. Łukasz Kaczanowski
W Polsce osocze pobierane od osób, które przeszły COVID-19 jest traktowane jak darowizna. Dlatego także bydgoscy dawcy mogą skorzystać z odliczeń od podatku dochodowego obliczonego za rok 2020 r.

Apel do ozdrowieńców: oddawajcie krew!

Odliczeniu od dochodu/przychodu podlegają darowizny przekazane na cele krwiodawstwa, które są realizowane przez honorowych dawców krwi.

Ulga przysługuje w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi (rozporządzenie Ministra Zdrowia) i litrów oddanej krwi lub jej składników.

- Zarówno za oddanie krwi jak i jej składników (np. osocza) przysługuje ta sama stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr – wyjaśnia Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Bydgoski darczyńca może odliczyć 6 proc. przychodu

Odliczyć można wartość faktycznie dokonanej darowizny - nie więcej jednak niż kwotę stanowiącą 6 procent dochodu/przychodu darczyńcy.

- Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele kultu religijnego, na działalność pożytku publicznego oraz na kształcenie zawodowe – tłumaczy Bartosz Stróżyński.

Potrzebne są odpowiednie dokumenty, by odliczyć darowiznę

Wysokość darowizny należy udokumentować zaświadczeniem od jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi. W zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.

Jak odliczyć darowiznę

Darowiznę odlicza się przy:

  • obliczaniu zaliczek na podatek przez podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej oraz z najmu, dzierżawy, które podlegają opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej,
  • obliczaniu miesięcznego (kwartalnego) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑37 lub PIT-28.

Podatnik, który odlicza darowiznę jest zobowiązany w zeznaniu podatkowym wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację właściwej jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi.

Bydgoszczanin w województwie mazowieckim

Do redakcji zgłosił się bydgoszczanin, który jest ozdrowieńcem i poza miejscem zamieszkania próbował oddać osocze.
- Po pierwsze, nigdzie nie mogłem się dodzwonić; ani do sanepidu, ani do stacji krwiodawstawa – twierdzi pan Sławomir. -
Kiedy już udało mi się, to podczas rozmowy telefonicznej poinformowano mnie o tym, że muszę mieć ujemny wynik testu na obecność koronawirusa. Nie wystarczy to, że przeszedłem COVID, że skończyłem kwarantannę i trzy tygodnie temu. W związku z pandemią poniosłem już wiele strat, nie stać mnie na kolejny wydatek, tym razem na opłacenie badania. Zrezygnowałem.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy od początku pandemii COVID-19 uczestniczy w ogólnopolskiej akcji pobierania osocza od ozdrowieńców. Na stronach internetowych centrum umieszczono dokładną informację o tym, kto może oddać osocze.

Kto może być dawcą?

Wszystkie osoby, które:

  • przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami)
  • są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej: 28 dni od ustąpienia objawów lub u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji,
  • spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r.
  • są w wieku 18-65 lat.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski