Zobacz wideo: Wystraszony łoś wbiega na trasę S5 pod Bydgoszczą

Jak zawsze w przypadku długoterminowej prognozy pogody na wstępie musimy zaznaczyć, że z tak dużym wyprzedzeniem trudno dokładnie powiedzieć, czy pierwsza, bądź druga połowa grudnia będzie mroźna i śnieżna. Nie jest możliwy tak dokładny opis przewidywanej pogody na kilka/kilkanaście tygodni wcześniej. Jak zaznacza IMGW, należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego. Co zatem mówią modele pogodowe na temat pogody do końca 2022 roku?
Październik 2022 - długoterminowa prognoza pogody

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych na północnym zachodzie najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej, a na południowym wschodzie poniżej normy. Na pozostałym obszarze kraju suma opadów w normie.
Pogoda w listopadzie 2022 - długoterminowa prognoza

W listopadzie zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Nad morzem możliwa suma opadów powyżej normy.
Mokry grudzień 2022, temperatura powyżej normy

Cieplejszy niż zwykle i bardziej mokry grudzień? Z prognozy IMGW wynika, że zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Długoterminowe prognozy IMGW - jak interpretować dane?
- Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C - zaznacza IMGW. - Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu/śniegu i burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).
- Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).