Burze to piękne ale zarazem niebezpieczne zjawiska. Wiosną i latem, gdy dużo przebywamy na świeżym powietrzu i podróżujemy, na bieżąco powinniśmy śledzić komunikaty pogodowe i poważnie traktować ostrzeżenia przed burzami. Dzięki poniższym informacjom dowiesz się gdzie jest burza i będziesz wiedział, gdzie sprawdzić aktualne ostrzeżenia pogodowe oraz prognozę zagrożeń IMGW.
Gdzie jest burza? Mapa burzowa LIVE
Jeśli chcesz sprawdzić, czy w Twojej okolicy są wyładowania atmosferyczne - zajrzyj na poniższą mapę. Dzięki serwisowi blitzortung.org zobaczysz, w jakich regionach Polski występują burze. Jeśli są wyładowania, pojawią na poniższej mapie (odśwież stronę, gdy mapa się nie wyświetla, lub przejdź bezpośrednio do serwisu)
(źródło: blitzortung.org)
Ostrzeżenia IMGW - sprawdzaj na bieżąco ten serwis
Mapa na stronie IMGW podzielona jest na poszczególne powiaty. Wystarczy, że klikniesz interesujący cię rejon, a wyświetli się komunikat (jeśli został wydany). Oprócz rodzaju ostrzeżenia dowiesz się również w jakich godzinach ono obowiązuje oraz jaki jest jego stopień. IMGW wydaje ostrzeżenia pogodowe w trzystopniowej skali, gdzie 3. stopień to najwyższe zagrożenie (wydawane bardzo rzadko).
- Dokładną treść ostrzeżeń dla poszczególnych województw i powiatów można sprawdzić na stronie
- http://pogodynka.pl/ostrzezenia.
Prognozę ostrzeżeń pogodowych na kolejne dni sprawdzisz pod adresem http://pogodynka.pl/przewidywanie
Mapa pogodowa ONLINE - zdjęcia satelitarne
Na tych zdjęciach satelitarnych z serwisu sat24.com zobaczysz, czy formują się komórki burzowe. Możesz również ocenić, czy przemieszczają się w Twoim kierunku. Chmury na tych zdjęciach będą widoczne tylko za dnia.
(źródło: SAT24.com)
Przydatny dla Ciebie na pewno będzie też ▶ mapa burzowo-opadowa na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zobaczysz na niej w jakich rejonach kraju formują się chmury opadowe, oraz czy są wyładowania atmosferyczne. Można też prześledzić historię formowania się chmur na przestrzeni godzin i ocenić kierunek ich przemieszczania. Zwróć jednak uwagę, że czas widoczny na mapie jest czasem UTC. Czas letni = UTC + 2 godziny. Czas zimowy = UTC + 1 godzina.
Jak dobry jesteś?
[promo]4029;1[/promo]
Ostrzeżenia IMGW i ich stopnie
Ostrzeżenia IMGW 1. stopnia
Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Ostrzeżenia IMGW 1. stopnia
Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Ostrzeżenia IMGW 1. stopnia
Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 21
