Przesuwający się w północnej części Europy niż (niemieccy meteorolodzy nadali mu imię Sabina), wpływa na pogodę w naszym kraju. Nadal obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem.
O sile cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych mogli się w niedzielę przekonać m.in. Brytyjczycy. Prędkość najsilniejszych porywów wiatru na Wyspach przekraczała 150 km/h. Odwołano wiele lotów.
Śmierć na stoku narciarskim
Również w Polsce odnotowano zniszczenia. Do rana w poniedziałek straż w całym kraju interweniowała około 1000 razy. Głównie chodziło o połamane drzewa, zerwane dachy, uszkodzone elewacje budynków. Bez prądu było ponad 50 tysięcy odbiorców.
Niestety w ciągu dnia odnotowano śmiertelny wypadek w Bukowinie Tarzańskiej. Jak donosi "Gazeta Krakowska", na stacji narciarskiej Rusin Ski wiatr zerwał kawałek dachu, który przygniótł 4 osoby w tym dziecko. Nie żyją co najmniej dwie osoby.
Bukowina Tatrzańska. Śmiertelny wypadek na narciarskim stoku...
Ogromna siła wiatru
Jak donoszą w poniedziałek rano Polscy Łowcy Burz, dotychczas najsilniejsze porywy wiatru na stacjach należących do sieci IMGW-PIB odnotowano w Szczawnie-Zdrój (94 km/h), w Jasionce k. Rzeszowa (92 km/h) oraz w Karpaczu (91 km/h). Mocno wiało również w Legnicy (87 km/h), Bielsku-Białej (86 km/h), w Szczecinie (83 km/h) czy w Elblągu (82 km/h). Wśród stacji górskich na Śnieżce odnotowano poryw wiatru o wartości 184 km/h, na Połoninie Wetlińskiej - 154 km/h, a na Kasprowym Wierchu - 120 km/h.
Silny wiatr oraz opady deszczu będą utrzymywać się w poniedziałek. Ostrzeżenia dla swojego regionu znajdziecie pod poniższym adresem. Tam IMGW informuje o przewidywanej sile wiatru.
Zobacz:
Cyklon Sabina [zdjęcia]. Połamane drzewa w Bydgoszczy i regi...
Niż Sabina. Gdzie wieje najmocniej
Animację prognozy godzina po godzinie można prześledzić na portalu windy.com (odśwież stronę, jeśli mapa się nie ładuje, lub przejdź bezpośrednio do serwisu).
Warto wiedzieć
Prognoza zagrożeń - prognoza na okres trzech kolejnych dni, zawierająca informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Jeżeli w tym czasie sytuacja pogodowa rozwinie się w przewidywanym wcześniej, niekorzystnym kierunku, zostanie wydane ostrzeżenie meteorologiczne.
Ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia - przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Zobacz również:
Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]
