https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostra waltornia

Justyna Król
Połączenie tekstów Tomasza Budzyńskiego i ekspresyjnej muzyki z elementami hard core, folku, a nawet klasyki ma wielu zwolenników już od ćwierć wieku.

Połączenie tekstów Tomasza Budzyńskiego i ekspresyjnej muzyki z elementami hard core, folku, a nawet klasyki ma wielu zwolenników już od ćwierć wieku.

<!** Image 2 align=right alt="Image 106021" sub="Tomasz Budzyński - lider, wokalista i autor tekstów grupy Armia / Fot. Archiwum zespołu">25 lat temu trzy osobowości polskiej sceny niezależnej połączyły siły we wspólnym przedsięwzięciu. Nikt wtedy nie podejrzewał, że ta przygoda tak długo potrwa.

Tomasz Budzyński śpiewał wówczas w słynnej grupie Siekiera. Robert Brylewski był gitarzystą Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela, a Sławomir Gołaszewski związany był wtedy z nurtem poszukiwań teatralnych Jerzego Grotowskiego. Klasycznie rockowy skład od początku uzupełniany był instrumentami dętymi. Przełom nastąpił, gdy w szeregach grupy znalazł się grający na waltorni Krzysztof „Banan” Banasik.

Przez ostatnie ćwierć wieku zespół wydał kilkanaście płyt. Albumy „Legenda” i „Triodante” już zaliczane są do klasyki polskiej muzyki rockowej. W dorobku Armii są także: „Exodus”, „Czas i byt”, „Duch”, „Droga”, „Soul Side Story” i „Pocałunek mongolskiego księcia”. Muzycy mają za sobą setki koncertów w kraju i za granicą - między innymi z Killing Joke i New Model Army - a także udział w wielu prestiżowych festiwalach.

<!** reklama>Skład formacji zmieniał się. Obecnie Tomasz Budzyński jest wokalistą. Przy perkusji zasiada Tomasz „Krzyżyk” Krzyżaniak. Na gitarach grają Krzysztof „Dr Kmieta” Kmiecik (bas) i Paweł Klimczak. Krzysztof „Banan” Banasik niezmiennie nadaje muzyce Armii nuepowtarzalne brzmienie, wydobywając dźwięki ze swej waltorni.

Najnowszym wydawnictwem Armii jest album „Ultima Thule”, prezentujący mocniejsze brzmienie grupy. Utwory z tego krążka niepozbawione są jednak też tego, do czego zespół przyzwyczaił nas wcześniej: melodii, poetyckich tekstów i podniosłego brzmienia waltorni.

Dwudziestolecie grupy świętowano z wielkim hukiem w warszawskim klubie „Stodoła”. W 2006 roku zapis z jubileuszowej imprezy wydano na płycie DVD. Do ponad trzydziestu piosenek, będących przekrojowym wyborem z twórczości Armii, dodano półtoragodzinny wywiad z Tomaszem Budzyńskim. Artysta kilka lat temu rozpoczął także działalność solową, czego efektem jest płyta „Taniec szkieletów”, nagrana wspólnie z Krzysztofem Banasikiem. Muzykę z tej płyty można nazwać „apokaliptycznym folkiem”. Ciekawymi dokonaniami Tomasza Budzyńskiego są też muzyka skomponowana do spektaklu „Iuvenilium permanens” według Witkacego, a także krążek „Uwagi Józefa Baki” nagrany wraz z zespołem Trupia Czaszka.

Niegasnąca popularność Armii wynika z połączenia poezji z wyrafinowaną, ekspresyjną muzyką, zawierającą elementy hard core, folku, a nawet klasyki. Dodatkowym atutem grupy jest wykorzystywanie nietypowych dla współczesnego rocka instrumentów, takich jak waltornia, flet, wiolonczela, skrzypce czy didgeridoo, a także nietuzinkowych tekstów Dantego i Samuela Becketta.

Gdzie, kiedy?

Bydgoski klub „Mózg”, 31 stycznia, godz. 20. Bilety w przedsprzedaży - 20 złotych, a w dniu koncertu - 25 złotych.

Wybrane dla Ciebie

Rząd przyjął już 100 postulatów. Te zmiany mają odciążyć przedsiębiorców

Rząd przyjął już 100 postulatów. Te zmiany mają odciążyć przedsiębiorców

Nowacka chce powiązać pensje nauczycieli ze średnią. Ważne spotkanie w czerwcu

Nowacka chce powiązać pensje nauczycieli ze średnią. Ważne spotkanie w czerwcu

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski