Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie momenty XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego

mkr
To stamtąd wywodzi się jedna z najznakomitszych tancerek w historii baletu klasycznego, Alicia Alonso, tam działa założony przez nią teatr.

To stamtąd wywodzi się jedna z najznakomitszych tancerek w historii baletu klasycznego, Alicia Alonso, tam działa założony przez nią teatr.


<!** Image 3 align=none alt="Image 211112" sub="Tak tańczyli artyści z baletu Danza Contemporánea de Cuba na Bydgoskim Festiwalu Operowym trzy lata temu fot. Tadeusz Pawłowski">


Tam także europejskie tradycje kulturalne splotły się w niepowtarzalny sposób z tymi przywiezionymi na wyspę przez Afrykanów. 

<!** reklama>

I właśnie z tych wielokulturowych, różnorodnych źródeł, od oryginalnego folkloru wyspy, poprzez klasykę tańca, po nowe muzyczne gatunki czerpie zespół Danza Contemporánea de Cuba, który wystąpi na zakończenie Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Stali festiwalowi bywalcy z pewnością pamiętają występ tancerzy z Hawany trzy lata temu. W tym roku artyści dwukrotnie pokażą program złożony z trzech przedstawień trwających od kilkunastu minut do pół godziny.

„Mambo 3XXI” w choreografii George Céspedesa zdobyło kilka nagród. Tancerzom towarzyszy specjalnie do tego spektaklu stworzona muzyka, oparta na kompozycji króla mambo Pereza Prado, święcącej triumfy w połowie ubiegłego stulecia. 

W mambo XXI wieku brzmią też elektroniczne dźwięki, trip-hop, techno, ambient. Jak pisali recenzenci brytyjscy po występach baletu w Anglii, wydaje się, że w „Mambo 3XXI” tancerze bawią się równie fantastycznie jak widownia. „La Ecuación”, także przygotowane pod wodzą kubańskiego choreografa George Céspedesa, to po hiszpańsku równanie. 

Na stronie internetowej zespołu przedstawienie opisane jest tajemniczym wzorem, w którym pojawiają się wartości: ja, ty, on, my...

Choreografem również bardzo chwalonego przez recenzentów z całego świata eklektycznego w swych inspiracjach widowiska „Folia” jest Holender Jan Linkens.

Tancerze przedstawią ponadto pas de deux z baletu „El Dorado”. Założony ponad pół wieku temu Kubański Taniec Współczesny (tak na polski tłumaczy się nazwę Danza Contemporánea de Cuba) przygotował ponad dwieście osiemdziesiąt premierowych przedstawień.

Występował w wielu miejscach świata, m.in. w Paryżu na „Festiwalu Narodów”, w Canadian Art Center w Ottawie, w salach Bellas Artes oraz Auditorio Nacional w Meksyku, w weneckim teatrze La Fenice, Teatro Municipal w Sao Paulo, Teatr San Martín w Buenos Aires, Birmingham Theater oraz Coliseum w Anglii, Teatro Real w Madrycie, Maison de la Danse w Lionie oraz Joyce Theater w Nowym Jorku.

Kierowany od 28 lat przez Miguela Iglesiasa kubański zespół ceniony jest nie tylko za techniczną perfekcję i oryginalność choreografii, ale i za nieustanne poszukiwania nowych form i środków wyrazu.


Danza Contemporánea de Cuba: „La Ecuación”, „Mambo 3XXI”, „Folia”, pas de deux z baletu „El Dorado”:  niedziela, 12 maja, godz. 19, Opera Nova

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!