Debata prezydencka w TVP
Maciej Maciak do Zandberga: Z kim nie powinniśmy współpracować?
Zandberg: Ci, którzy łamią prawo międzynarodowe i zasadę nieagresji
Maciak: miało być o stosunkach międzynarodowych, a słyszę o bombach, czy nie możemy być jak Chiny?
Senyszyn do Mentzena: Czy poprze pan wypowiedzenie konkordatu?
Mentzen: Nie zamierza do tego dążyć, nie widzę porównania UE z Watykanem, Watykan nas nie zmusza do niczego, nie jest szkodliwy. UE powoduje, że tracimy niepodległość.
Senyszyn: Jest pan niezorientowany, konkordat nakłada na Polskę wiele obowiązków.
Marek Woch od Rafała Trzaskowskiego: Pytanie o spotkania grupy Bilderberg.
Trzaskowski: To zwykła konferencja, tam poznałem zięcia Donalda Trumpa, najważniejsze jest by się znać na polityce zagranicznej. Ja zajmuję się tym cały czas.
Woch: Pokazał kolejna zbiórkę
Karol Nawrocki do Rafał Trzaskowskiego: pytanie o słowa o migrantach z 2015 roku?
Trzaskowski: To wy szykowaliście centra dla migrantów, wtedy walczyliśmy o to, by pomagać w krajach trzecich, wtedy za pomoc Ukrainie nikt miał do nas nie przyjechać. Wy potraficie mówić, a my to robimy?
Nawrocki: Pan nic nie potrafi powiedzieć nic nie odnosząc się do PiS, zalejecie nas migrantami.
Trzaskowski do Hołowni: Czy nasze bezpieczeństwo powinno się opierać na UE i NATO?
Hołownia: Tak, my nie jesteśmy w UE, my nią jesteśmy, trzeba budować różne sojusze. Ukraina w UE jest w interesie Polski.
Trzaskowski: Amerykanie oczekują, że Polska będzie silna w UE.
Adrian Zandberg do Karola Nawrockiego: Skoro pan ocenia Błaszczak pozytywnie, to czemu żołnierze muszą sami kupować sprzęt?
Nawrocki: cenię zakupy Błaszczaka z USA i Korei, HIMARS-y, czołgi K2. Wykonywanie obowiązków także w kontekście relacji z USA uznaję za dobry czas.
Zandberg: To nie była wysoko zawieszona poprzeczka, by żołnierze byli dobrze wyposażeni, nic się nie zmieniło przez ani 8 lat PiS i 1,5 lat PO z przystawkami.
Krzysztof Stanowski: co zrobić, by dzieci nie musiały latać do USA, by skończyć z żebractwem w internecie.
Trzaskowski: rząd tym się zajął, trzeba więcej takich wysiłków, takie sytuacje powinny być wyjątkiem, państwo powinno tu aktywnie działać.
Stanowski: Dziękuję, liczę, że to się naprawdę uda, trzymam za słowo.
Szymon Hołownia do Sławomira Mentzena; Czy służba wojskowa kobiet czyni je "babochłopami" jak mówił doradca Mentzena?
Mentzen: polska armia ma poważniejsze problemy, niż liczba kobiet. Brakuje amunicji, to są realne kwestie, potrzebujemy, młodych, zdrowych, silnych mężczyzn. Szok, że POPiS tego nie zrobił.
Hołownia dalej cytuje doradcę Mentzena Jacka Hogę o kobietach.
Znów runda pytań własnych
Marek Jakubiak do Joanny Senyszyn: Jak pani widzi rolę seniorów?
Senyszyn: Trzeba zadbać o seniorów, bo jest bardzo wiele problemów do rozwiązania. Emeryci i renciści są obecnie wśród najbiedniejszych grup społecznych.
Sławomir Mentzen: Polska ma dwa interesy: Ukraina nie może stracić niepodległości, ale nie możemy też wejść do tej wojny. W naszym interesie nie jest to, gdzie będzie przebiegać granica rosyjsko-ukraińska.
Grzegorz Braun: Nie możemy być żyrantem, oddawać 5 procent na Ukrainę. Będziemy mieć problem z banderowcami.
Artur Bartoszewicz: Mamy wojnę zastępczą (proxy war) za naszą granicę. Na Polskę zostały przerzucone koszty wojny. To my finansowaliśmy armię ukraińską. Korzyść ma nacja sąsiednia. Musimy rozliczyć wszystkie transakcje. Mamy zadbać o własny interes.
Magdalena Biejat: jako Polska i UE powinniśmy sobie kupić miejsce przy stole negocjacyjnym za zamrożone rosyjskie aktywa.
Maciej Maciak: Moi kontrkandydaci powtarzają slogany jak dzieci z przedszkola. Ukraina tę wojnę przegra. Musimy być jak Węgry, Słowacja - neutralność.
Joanna Senyszyn: Trump się ośmieszył, w interesie całego świata jest zakończenie tej wojny na uczciwych warunkach, nie można pozwolić Rosji się rozbestwić, by za kilka lat nie napadła na innych.
Marek Woch: Należy doprowadzić do pokoju, ale interesy USA zabezpieczyły się w umowie o minerałach. Od 30 lat słyszę o ekshumacjach, politycy są nieskuteczni.
Karol Nawrocki: Boli moja wizyta w USA, interes Polski jest taki, by odepchną Putina jak najdalej, warto by premier Polski nie był odsyłany do drugiego wagonu, relacje z USA są bardzo ważne, nie powinniśmy wpadać w hurraoptymizm z wejściem Ukrainy do UE i NATO.
Rafał Trzaskowski: Od kiedy byłem w PE mówiłem, że Rosja jest agresorem. Interes UE i USA jest ten sam, Rosja nie może wygrać wojny. Trzeba to mówić Trumpowi, a nie robić sobie z nim zdjęcie. Musimy odstraszać, bo Putin rozumie tylko język siły.
Adrian Zandberg: Naszemu bezpieczeństwu zagraża imperialna polityka. Naszą racją stanu jest sprawiedliwy pokój, na który wyda zgodę ukraińskie społeczeństwo. Ukraina musi obronić swą suwerenność.
Krzysztof Stanowski zaczepia Rafał Trzaskowskiego wyśmiewając jego wpisy o reparacjach.
Szymon Hołownia: Potrzebny jest pokój, ale sprawiedliwy pokój. Musimy być przy tym procesie, ale twardo negocjować.
Marek Jakubiak: Donald Trump nie miał świadomości, czym jest wojna na Ukrainie. Powinien zapanować pokój, to mówi Trump. Nie wiem, czemu podsycana jest dalsza wojna, trzeba popierać Ukrainę, ale trzeba szukać pokoju.
Pytanie Piotra Witwickiego: co jest interesem Polski przy negocjacjach Ukrainy i Rosji?
Sławomir Mentzen: Donald Trump straci na wojnie celnej. UE będzie dbać o interesy Niemiec i Francji, a nie Polski, to UE odpowiada choćby za umowę z Mercosur. Nie dążmy do dalszej integracji europejskiej.
Grzegorz Braun: Nie zależy wieszać polskiego interesu u żadnej klamki, trzeba prowadzić własną politykę. Trzeba normalizować stosunki zwłaszcza z sąsiadami. Istnieją EFTA, BRICS. Polityka nie może być jednowektorowa.
Artur Bartoszewicz: To nie UE musi załatwić za nas sprawę. Polityka gospodarcza składa się z polityki fiskalnej oraz polityki pieniężnej. Trzeba mieć własną walutę, nie zgodzę się na odejście od polskiego złotego.
Magdalena Biejat: Dobrze, że jest silna odpowiedź UE na krótkowzroczną politykę Donalda Trumpa. Musimy iść dalej i być gotowi na nowy ład światowy.
Maciej Maciak: Każdy niezależny suwerenny kraj powinien w takiej sytuacji szukać zbytu gdzie indziej, mamy taki na wschodzie.
Joanna Senyszyn: Odroczenie ceł wynikało ze strachu. UE zapowiedziała cła odwetowe i tak trzeba postępować z takimi politykami jak Trump, którzy rozumieją tylko siłę.
Ostatnia debata przed wyborami
W poniedziałek 12 maja w siedzibie Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17 rozpocznie się ostatnia debata z udziałem wszystkich trzynastu zarejestrowanych kandydatów na urząd Prezydenta RP.
Debata potrwa około 150 minut i będzie podzielona na kilka rund tematycznych. Kandydaci zmierzą się z pytaniami dotyczącymi zarówno polityki wewnętrznej – gospodarki, bezpieczeństwa, służby zdrowia – jak i zagranicznej, w tym relacji z Unią Europejską, wojny w Ukrainie czy polityki migracyjnej.
Kto wystąpi w debacie?
W debacie wezmą udział wszyscy kandydaci, którzy zostali oficjalnie zarejestrowani przez Państwową Komisję Wyborczą, bez względu na poparcie w sondażach czy przynależność partyjną. Zgodnie z ustalonym formatem, pytania zadawać będą nie tylko dziennikarze, ale też sami kandydaci sobie nawzajem.
Prognoza wyborcza pierwszej tury głosowania z 7 maja 2025 r. dla kraju
Podstawą prognozy ogólnopolskiej są sondaże z drugiej połowy kwietnia, średnia z 10, 5 i 3 ostatnich pomiarów, średnia przy odrzuceniu skrajnych wyników badań oraz zakładane zmiany wynikające ze skali mobilizacji poszczególnych elektoratów i ich odporności na zjawisko poprawności politycznej
- 33.40%
- 27.70%
- 14.30%
- 6.40%
- 5.00%
- 4.00%
- 3.80%
- 2.30%
- 1.30%
- 1.00%
- 0.40%
- 0.20%
- 0.20%
Marcin Palade – socjolog polityki, autor opracowań z zakresu geografii wyborczej i preferencji wyborczych
W debacie wezmą udział:
Rafał Trzaskowski
Karol Nawrocki
Sławomir Mentzen
Szymon Hołownia
Magdalena Biejat
Adrian Zandberg
Grzegorz Braun
Krzysztof Stanowski
Marek Jakubiak
Joanna Senyszyn
Maciej Maciak
Artur Bartoszewicz
Marek Woch
Źródło: tvp.info