

Szymon Stefański
wykładowca, szkoleniowiec, Optyk, Optometrysta, właściciel Galerii Optycznej, Inowrocław
Nominacja za rozwój optyki, przeprowadzenie badań wzroku wśród dorosłych dzieci i młodzieży, prowadzenie zajęć dydaktyczno-rozwojowych uwzględniających proces działania i budowy narządu wzroku.
Kliknij i sprawdź wyniki głosowania
W piątek w DPS w Inowrocławiu miałem dwugodzinną prelekcję na temat chorób oczu. Miło mi, że seniorzy słuchali mnie z zainteresowaniem. Wielu nich podeszło do mnie i powiedzieli, że na mnie zagłosowali w plebiscycie, bo bardzo cenią moją pracę. Jestem zaskoczony, że prowadzę w kategorii Nauka. Dziękuję za każdy oddany głos - mówi Szymon Stefański.
Jak dodaje, często jest zapraszamy do szkół podstawowych i średnich, gdzie uczę jak dbać o oczy. Poza tym szkoli lekarzy w zakresie optometrii i współpracuję z placówkami medycznymi. W jego salonie studenci odbywają staże i praktyki.

dr hab. inż. Tomasz Talaśka prof. UTP
UTP Bydgoszczy Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki
Nominacja za analogowe, cyfrowe i mieszane specjalizowane układy scalone CMOS niskiego poboru mocy do zastosowań w równoległym przetwarzaniu sygnałów w systemach sztucznej inteligencji oraz za liczne publikacje naukowe
Kliknij i sprawdź wyniki głosowania

prof. KPSW dr hab. Czesław Kłak
profesor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy
Nominacja za wybór na sędziego Trybunału Stanu.
Kliknij i sprawdź wyniki głosowania
Wybór przez Sejm w skład Trybunału Stanu to dla każdego prawnika wyróżnienie, podsumowanie jego dotychczasowej aktywności zawodowej. Myślę, że poparcie które otrzymałem od Czytelników związane jest z tym, że w swojej działalności publicznej dostrzegam drugiego człowieka i jego problemy. Podczas moich wykładów zwracam uwagę na służebną rolę administracji wobec obywatela, staram się nauczyć studentów takiego rozumienia prawa, aby służyło ono człowiekowi. Staram się, aby moi studenci byli lepiej przygotowani do zrozumienia otaczającej ich rzeczywistości i mieli świadomość odpowiedzialności za własne zachowanie. Prawnik musi umieć słuchać drugiego człowieka, analizować fakty, a jego oceny powinny być wyważone, oparte na całościowej analizie danego przypadku. Dotyczy to także relacji ze studentami, dla których wykładowca nie ma być niedostępnym mentorem, ale kimś kto poprzez swoje zachowanie jest drogowskazem w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, będąc też otwartym na dyskusję.
Na pytanie, jak zaczęło się jego zainteresowanie prawem karnym odpowiada:
Najpierw pojawiło się zainteresowanie historią ustroju i prawa, historią parlamentaryzmu i wiedzą o społeczeństwie. To była podstawa do rozwoju zainteresowań naukami prawnymi. Prawo jest bowiem regulatorem życia społecznego, wyznacza ramy naszego zachowania, ma wpływ na historię. Standardy prawne wypracowane w zakresie ochrony praw człowieka ugruntowały podmiotowość jednostki, stworzyły możliwość realizacji planów, zamierzeń, umożliwiły rozwój, określiły relację człowiek - państwo. To co kiedyś było niewyobrażalne, np. prawa wyborcze kobiet, ochrona praw dziecka, prawa pracownika, poszanowanie godności człowieka jako fundament systemu prawnego, dziś jest standardem.