Konferencja prasowa Koalicji Obywatelskiej w Toruniu była w całości poświęcona cenom nośników energii. - Ogromne podwyżki nie ominęły DPS-ów. Do mojego biura zgłasza się wiele osób – relacjonowała poseł Iwona Hartwich. - Osoby niesamodzielne, niezdolne do samodzielnej egzystencji, które mają 1100 zł renty socjalnej pytają: „Za co mam kupić chleb i mleko, za co opłacić opiekunkę?”. Nie potrafię na te pytania odpowiedzieć i chcę żeby dzisiaj odpowiedział na te pytania rząd Morawieckiego.
Według Iwony Hartwich podrożała terapia osób najsłabszych. - Godzina rehabilitacji to dziś 60 złotych. Sprzęt rehabilitacyjny. Przy szalejących podwyżkach i inflacji te osoby nie wiedzą jak żyć.
Kupili prąd tylko na kwartał
O podwyżkach z perspektywy miejskiego budżetu mówił również wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski: - Toruń kupuje prąd w ramach tak zwanej grupy zakupowej. Zazwyczaj do zakupu energii podchodzimy w dwóch przetargach. Pierwszy koszyk zakupów to energia do oświetlenia ulic, drugi to oświetlenie kubatur – budynków, hal, sal. Podstawowa różnica pomiędzy 2021 a 2022 polega na tym, że postanowiliśmy zakupić energię tylko na pierwszy kwartał, a nie na 12 miesięcy, bo trudno nam przewidzieć, jak skokowo wzrosną ceny energii. Biorąc pod uwagę, że – zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów – kupujemy prąd z VAT-em 5 proc., to ten skok cen wyniósł "tylko" 66,5 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku.
Zdaniem wiceprezydenta, gdyby rząd utrzymał VAT 23 proc., cena skoczyłaby o 94 proc.: - Nie wiemy jak będzie w następnych miesiącach, bo rozporządzenie mówi o obniżonym VAT tylko do 31 marca.
Koszty oświetlenia ulic w analogicznym okresie wzrosły o 321 tys. W przypadku oświetlenia nieruchomości różnica jest o wiele większa i wynosi 2,3 mln zł.
Ustawą obniżą rachunki?
Radny Bartosz Szymanski zwrócił uwagę, że na problemy z podwyżkami nakładają się dodatkowo niewystarczająca subwencja oświatowa i niższe wpływy do budżetu.
Klub sejmowy KO złoży do laski marszałkowskiej projekt ustawy, która na skutkować obniżką opłat za energię dla domów pomocy społecznej, przychodni, szpitali i przedszkoli – poinformował szef kujawsko-pomorskiej Platformy, poseł Tomasz Lenz: - Mamy nadzieję, że będzie to przedmiotem debaty w parlamencie.
