W spotkaniu, które zorganizował Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ, uczestniczyli, m.in., lek. Waldemar Gadziński, kujawsko-pomorski konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej, Jan Gessek, dyrektor K-POW NFZ, oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Gościem specjalnym była prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej i zarazem pełnomocnik ministra zdrowia ds. wdrożenia opieki koordynowanej w POZ, która wygłosiła wykład. Potem była dyskusja, w której udział wzięli lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej z województwa kujawsko-pomorskiego.
Czym jest opieka koordynowana?
Opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego. W sytuacjach medycznie uzasadnionych lekarz POZ może zlecać pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.
Leczenie oparte jest na indywidualnym planie opieki medycznej i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem. Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii, na które najczęściej chorują Polacy.
Przewodnikiem pacjenta jest koordynator
W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową podczas, której ustala indywidualny plan leczenia. Nowością jest też możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Konsultacje lekarskie można prowadzić również zdalnie.
Wprowadzenie opieki koordynowanej wzmacnia rolę koordynatora, który zadba, m.in., o lepszą komunikację na linii lekarz - pacjent, szczegółowo poinformuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, będzie współpracował z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej.
Możliwość zlecania nowych badań, ustalanie indywidualnego planu leczenia, konsultacje z lekarzem specjalistą w formie lekarz - lekarz oraz lekarz - pacjent, nowe zadania dla koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej. Lekarz POZ otrzymuje środki na koordynację w formie budżetu powierzonego. Wprowadzenie opieki koordynowanej poprzedziły prace zespołu ekspertów i lekarzy praktyków powołanego przy ministrze zdrowia, na czele z prof. Agnieszką Mastalerz-Migas, krajową konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej.
Ile placówek POZ na Kujawach i Pomorzu wdrożyło już opiekę koordynowaną?
Opieka koordynowana dotyczy pacjentów przewlekle chorych, powyżej 18. roku życia, którzy leczą się w placówkach POZ. W województwie kujawsko-pomorskim już prawie 40 przychodni POZ ją wprowadziło.
- Objętych zostało nią 20 procent populacji osób uprawnionych - mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka K-POW NFZ w Bydgoszczy. - Proces wdrażania opieki koordynowanej w naszym regionie jest praktycznie procesem ciągłym. W prawie wszystkich powiatach w województwie zorganizowaliśmy 18 spotkań z lekarzami POZ. Uczestniczył w nich Jan Gessek, dyrektor K-POW NFZ. Każde z tych spotkań zaowocowało dołączeniem do programu kolejnych placówek POZ. Oczywiście, wdrożenie opieki koordynowanej jest dobrowolne, ale już mogę powiedzieć, że zainteresowanie lekarzy POZ jest duże. Praktycznie codziennie otrzymujemy telefony w tej sprawie.
