„Fotografia Dzikiej Przyrody - Wildlife Photographer of the Year 2007” to niezwykła wystawa, która otwarta zostanie już 5 listopada o godzinie 18 w spichrzach przy ulicy Grodzkiej.
<!** Image 2 align=right alt="Image 100439" sub="„Nurkujący słoń indyjski” - w wodzie ogromny ssak nabiera gracji Fot. Jeff Yonover, USA
">Zaprezentowane zostanie 90 prac nagrodzonych w plebiscycie, organizowanym przez czasopismo BBC Wildlife Magazine i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Ekspozycja zagości w Bydgoszczy po raz czwarty. Zdjęcia laureatów pokazywane są najpierw w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, a po sześciu miesiącach wyruszają w podróż po świecie. Polskie tournée odbywa się co roku, od sześciu lat.
- Tegoroczna edycja to już nie tylko zdjęcia dokumentalne, ale też artystyczne - podkreśla Jerzy Zegarliński, organizator polskiego tournée. - Coraz bardziej liczą się pomysłowość i sztuka.
<!** reklama>W muzeum zobaczymy jedną fotografię z Polski. Wyróżniono pracę pt. „Las mgły” autorstwa Michała Budzyńskiego. Konkurs odbywa się od 1964 roku, ale Polacy długo nie brali w nim udziału. Pierwsze zdjęcia naszych rodaków zostały zgłoszone w 2002 roku. W ubiegłym roku nadesłano rekordową liczbę... 32318 zdjęć. Jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia w 15 kategoriach, takich jak twórcze wizje natury, portrety zwierząt czy młody fotograf dzikiej przyrody.
<!** Image 3 align=right alt="Image 100439" sub="Urzekająca fotografia zatytułowana „Punkt widzenia kaczki krzyżówki” Fot. Graham Eaton, Wielka Brytania">- Wystawa jest bardzo wartościowa pod względem edukacyjnym- mówi Jerzy Zegarliński. - Każde zdjęcie opatrzone jest opisem autora, dzięki któremu widz dowie się, jak powstało i jakimi umiejętnościami musiał wykazać się fotograf.
W ubiegłych latach konkursowa wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem bydgoszczan.
- Fotografie przyrody przyciągają odbiorców w szczególny sposób - mówi Marcin Zdanowski, kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Okręgowego. - Są cenne dla uczniów, bo niosą w sobie pierwiastek zarówno estetyczny, jak i poznawczy.
Wystawa pokazuje najbardziej naturalne oblicze przyrody. Autorzy niejednokrotnie musieli wykazać się cierpliwością i wyczuciem. W muzeum zobaczymy tak niecodzienne zjawiska jak m.in. nurkującego słonia indyjskiego czy pingwina w burzy piaskowej.
Swoich sił za obiektywem spróbować może każdy - i profesjonalista, i amator. Nie ma ograniczeń wiekowych. Główną nagrodą jest 10 tysięcy funtów brytyjskich. Wystarczy zalogować się na stronie www.nhm.ac.uk/wildphoto lub kupić lutowe wydanie BBC Wildlife (w sprzedaży od 17 lutego) i wypełnić gotowy formularz zgłoszeniowy.
Mamy zaproszenia
„Express” przygotował dla swoich Czytelników zaproszenia na otwarcie wystawy. Otrzyma je dziesięć osób, które jako pierwsze dodzwonią się o godz. 11.30 pod nr tel. 052 322 26 15.