Dofinansowanie do żłobka
– Właśnie z myślą o rodzicach najmłodszych dzieci uruchomiliśmy 1 stycznia br. rodzinny kapitał opiekuńczy, a już 1 kwietnia wejdzie w życie nowe rozwiązanie dla tych, których dzieci nie spełniły np. kryterium wieku albo są pierwsze czy jedyne w rodzinie, i nie kwalifikują się do kapitału – przypomina minister rodziny Marlena Maląg. – To dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – dodała.
Kto może skorzystać z dofinansowania?
Jak wyjaśniono na stronach rządowych, dofinansowaniem objęte są dzieci uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub objęte opieką dziennego opiekuna. Jednocześnie dodano, że nawet jeśli dziecko ma mniej niż 3 lata, ale uczęszcza do przedszkola, to dofinansowanie nie zostanie przyznane.
– Żeby placówka opieki spełniała kryteria kwalifikujące ją jako instytucję opieki w rozumieniu ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, musi być wpisana do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, a dzienny opiekun do wykazu dziennych opiekunów – czytamy.
Na czym polega dofinansowanie? Na co można przeznaczyć dodatkowe 400 zł?
Dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna to kolejny instrument wsparcia rodzin. Wniosek o dofinansowanie będzie składać rodzic do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
– Wniosek będzie można składać od 1 kwietnia 2022 r. Dofinansowanie będzie przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub rachunek bankowy dziennego opiekuna prowadzącego działalność na własny rachunek z przeznaczeniem na obniżenie opłaty rodzica za pobyt dziecka – wyjasniono.

Emerytury będą wyższe. To już pewne. Powód nie jest oczywisty. Sprawdź ile zyskasz
Średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem znów spadła – wynika z opublikowanych przez GUS tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Wyższy wskaźnik ...
Jakie dane są wymagane?
- imię i nazwisko (rodziców i dziecka),
- numer PESEL lub gdy nie nadano numeru PESEL, seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (rodziców i dziecka),
- data urodzenia (rodziców i dziecka),
- numer telefonu i adres poczty e-mail obydwojga rodziców,
- data rozpoczęcia uczęszczania – data faktycznego objęcia dziecka opieką (data rozpoczęcia świadczenia usługi opiekuńczej),
- data zakończenia uczęszczania – data faktycznego zakończenia przez dziecko uczęszczania do instytucji opieki,
- wysokość opłaty za pobyt.
