https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogród łatwy w uprawie. 10 rad dla każdego

Katarzyna Laszczak
Spędzanie czasu w ogrodzie sprawia dzieciom dużo frajdy. Jeżeli w ogrodzie mają bawić się dzieci, uważaj na rośliny trujące. Nie powinno ich tam być.
Spędzanie czasu w ogrodzie sprawia dzieciom dużo frajdy. Jeżeli w ogrodzie mają bawić się dzieci, uważaj na rośliny trujące. Nie powinno ich tam być. Magdalena Kmita-Kulesza
Nasze marzenia o pięknym ogrodzie rzadko idą w parze z tym, ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację.

Co zrobić, żeby nasz ogród wyglądał atrakcyjnie przy minimalnym nakładzie wysiłku i czasu? Założyć ogród łatwy w uprawie. Oczywiście zawsze łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale mamy kilka praktycznych rad. Przede wszystkim, jeśli chcemy mieć ogród łatwy w uprawie na początek musimy poświęcić trochę czasu – strategia i planowanie to podstawa. Potem już będzie łatwiej.

10 rad, jak założyć ogród łatwy w uprawie

  • Przede wszystkim – zadbaj o ziemię. Żyzna ziemia zapewni roślinom warunki do prawidłowego wzrostu, będą mocniejsze i odporniejsze na choroby oraz szkodniki, a nawet łatwiej zniosą jeśli zapomnisz je podlać.
  • Postaw na rodzime gatunki roślin – są one naturalnie przystosowane do klimatu i nie wymagają np. okrywania ich na zimę.
  • Rośliny dobierz odpowiednio do warunków panujących w Twoim ogrodzie – sprawdź odczyn gleby, zastanów się, ile jest słońca, a ile cienia w ogrodzie. Rośliny posadzone zgodnie z ich preferencjami będą sobie lepiej radzić.
  • Rośliny o podobnych wymaganiach dotyczących podlewania sadź razem – tych, które wolą suche podłoże nie mieszaj z tymi, które preferują wilgoć.
  • Zrezygnuj z trawnika – wymaga on pielęgnacji i regularnego koszenia. Zamiast trawnika możesz założyć łąkę, albo posadzić rośliny zadarniające. Odpuść też sobie krzewy wymagające strzyżenia.
  • Sadź rośliny w pojemnikach – łatwiej o nie zadbać niż o rabatę, a wyglądają bardzo efektownie.
  • Jeśli jednak zdecydujesz się na rabaty, przestrzeń między roślinami wysyp korą, żwirem itp. – to ograniczy rozwój chwastów, a także parowanie wody z ziemi (będziesz mógł rzadziej podlewać).
  • Zainwestuj w system automatycznego nawadniania ogrodu – to naprawdę duża oszczędność czasu.
  • Nie oszczędzaj na narzędziach ogrodniczych. To może drobiazg, ale niewygodna łopatka, która wygina się już po drugim użyciu naprawdę odbiera chęć do pracy i powoduje, że tracisz czas.
  • Jeśli masz dzieci, zaangażuj je do pracy w ogrodzie – praca wykonywana wspólnie jest przyjemniejsza i szybsza. Przy okazji spędzisz czas z dziećmi.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Asia
Ja niestety mieszkam w bloku ale jak przyjeżdżam do znajomych w odwiedziny to im zazdroszczę tych ładnych działeczek z rabatami i tych trawników ładnie skoszonych. Mam taką koleżankę co ma praktycznie hektarowe podwórko i zawsze jest zadbane. Mówiła, że mąż kupił robota wipera do koszenia trawy i to spora oszczędność czasu. A kwiatami to teściowa się zajmuje bo juz na emeryturze jest. I wszytko tak dopieszczone jest że aż miło popatrzeć.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski