Trzy wolontariuszki z „Klubu Ośmiu”, działającego przy ZSEH w Żninie, wraz z opiekunką uczestniczyły w Ogólnopolskiej Konferencji Młodzieżowego Wolontariatu w Warszawie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 40412" sub="Agata Walczewska, Katarzyna Mikołajczak i Katarzyna Kiek z Norbertem Piotrowskim, który w czerwcu samodzielnie dojechał na wózku do Watykanu">Konferencję pod hasłem „Miej odwagę żyć odważnie” zorganizowała fundacja „Świat na Tak” pod patronatem rektora Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Być dla innych
- Od dziesięciu lat z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu fundacja ta organizuje konferencje, poświęcone przygotowaniu młodzieży do odpowiedzialnego wejścia w dorosłe życie - podkreśla Ewa Krzemień, opiekunka żnińskiego „Klubu Ośmiu”. - Uczestniczą w nich młodzi wolontariusze, opiekunowie „Klubów Ośmiu”, nauczyciele oraz osoby zainteresowane wychowaniem młodzieży.
W tym roku, żniński klub reprezentowały trzy wolontariuszki, Agata Walczewska, Katarzyna Mikołajczak i Katarzyna Kiek pod opieką Ewy Krzemień.
<!** reklama left>- Konferencję otworzyła Joanna Fabisiak, prezes fundacji. W sesji południowej, pierwszego dnia, wręczono wyróżnienie „Ambasadora Dobra” prof. Katarzynie Olbrycht, która na Uniwersytecie Śląskim buduje „Świat dobrej codzienności” - opowiada Ewa Krzemień. - Następnie Aleksandra Banasiak i Maciej Frankiewicz opowiedzieli o odwadze ludzi Poznańskiego Czerwca 1956 roku, a Henryk Samsonowicz, Katarzyna Olbrycht i Jarosław Michalski przedstawili swój punkt widzenia dotyczący odwagi w przeszłości i teraźniejszości oraz odwagi w „byciu” dla innych. Konferencja pierwszego dnia zakończyła się mszą świętą.
- Na warsztatach, które odbyły się w drugim dniu spotkania, spotkaliśmy się z Norbertem Piotrowskim. Choć od dziesięciu lat jeździ na wózku inwalidzkim, sprawności może mu pozazdrościć niejedna zdrowa osoba - wspomina Katarzyna Mikołajczak, jedna z uczestniczek.
Coś wyjątkowego
- Jemu jako pierwszemu niepełnosprawnemu na świecie udało się na wózku samodzielnie dojechać do Watykanu i spotkać z papieżem. Swoją wyprawę odbył w czerwcu tego roku - dodaje Katarzyna Kiek, kolejna uczestniczka. - Poza tym, o swojej pracy za granicą o wielu problemach i zasadach, które mu towarzyszą w czasie wyjazdów na misje, opowiadał Marcin Firlej, dziennikarz TVN 24.
Dla Agaty Walczewskiej wyjazd do Warszawy był nie tylko wycieczką, przygodą, ale przede wszystkim ogromną szansą.
- Mogłam dowiedzieć się, jak pracują inni wolontariusze, jak radzą sobie, kiedy mają kłopoty z podopiecznymi, co im daje pomoc innym ludziom - podkreśla Agata Walczewska. - Pobyt w Warszawie był dla mnie czymś wyjątkowym, a przede wszystkim dużo wniósł w moją pracę wolontariusza. Wiem, że teraz mogę bardziej pomóc choremu Wiktorowi, którym się opiekuję.