Tajemniczy sygnał z kosmosu. Powtarza się regularnie!
Naukowy świat jest w kropce. To pierwszy taki sygnał, jaki do tej pory odkryto. Wiadomo, że jego źródło znajduje się 500 milionów lat świetlnych od Ziemi (lata świetlne to jednostka odległości - to oznacza, że gdybyśmy chcieli dotrzeć do miejsca skąd nadawany jest sygnał, podróż z prędkością światła zajęłaby nam 500 mln lat. Prędkość światła to około 300 tys. km/s. Dokładnie to 299 792 458 m/s.
Zobacz również
Sygnał z kosmosu, nad którym głowią się naukowcy
To sygnał typu FRB (Fast Radio Burst), szybki błysk radiowy. Sygnał oznaczono FRB 180916.J0158+65. Zespół naukowców z Toronto w Kanadzie śledził serię sygnałów od września 2018 r. Sygnał dociera do Ziemi regularnie, w 16-dniowym cyklu. Źródło nadaje kilka sygnałów w ciągu czterech dni. Później występuje 12-dniowa przerwa, po czym sygnał jest nadawany ponownie.
Czym są sygnały FRB?
Krótkie sygnały radiowe (FRB) to krótkotrwałe, trwające kilka milisekund sygnały radiowe pochodzenia pozagalaktycznego. Dotychczas astronomowie odkryli ponad 100 takich sygnałów (pierwszy zarejestrowano w 2007 roku). Ich źródło pozostaje nieznane.
To może cię zainteresować
Tak brzmi sygnał FRB
Odkrycie kanadyjskich naukowców pojawiło się w pracy umieszczonej na serwerze w tym serwisie, na którym można znaleźć opisy ukończonych badań.
Tajemniczy sygnał z kosmosu. Czy może to być sygnał od obcej cywilizacji?
Jest kilka teorii na temat pochodzenia sygnału FRB 180916.J0158+65. Pierwsza z nich sugeruje, że sygnał może być wynikiem oddziaływania czarnej dziury, druga teoria to taka, że sygnał emitowany jest przez niezbadaną gwiazdę. Nie do wykluczenia teorią, która rozpala wyobraźnię, jest to, że sygnał nadawany jest przez obcą cywilizację.
