Nowa ustawa o aktach stanu cywilnego wprowadziła obowiązek ewidencjonowania wszystkich zdarzeń z zakresu stanu cywilnego od dnia 1 stycznia w elektronicznym systemie rejestracji. W założeniu miało to przyspieszyć i uprościć działanie ewidencji stanu cywilnego.
[break]
Początki nie były łatwe - samo wprowadzenie systemu przesunięte zostało o dwa miesiące, bo program nie był stabilny.
Wpisów w rejestrze dokonują kierownicy urzędu stanu cywilnego lub ich zastępcy. Wpisy automatycznie aktualizują dane zawarte w pozostałych rejestrach publicznych - np. w rejestrze PESEL. Akty stanu cywilnego, sporządzone wcześniej w postaci papierowej, będą stopniowo przenoszone do nowego systemu.
Co ważne - system "Źródło" pozwala na przykład na uzyskanie odpisu dokumentu w każdym urzędzie stanu cywilnego w kraju, a nie jedynie w urzędzie, w którym jest przechowywany. Nie będzie też potrzeby przekazywania przez USC pocztą informacji o zmianach stanu cywilnego.
- System pomaga urzędnikom, ale jest też ułatwieniem dla klientów - ocenia Iwona Gassowska, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Bydgoszczy. - Dane potrzebne na przykład do wystawienia aktu zawarcia małżeństwa ściągamy drogą elektroniczną. Oszczędzamy czas oraz pieniądze.
W związku z elektronicznym obiegiem dokumentów chcąc pozyskać odpis dokumentu, na przykład z Krakowa, nie musimy też jechać tam osobiście.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sprawdza tempo przechodzenia USC na nowy system. Większość z nich, w tym bydgoski, pracuje w systemie w pełnym zakresie. Niektóre gminy przeszły na system elektroniczny częściowo. Rejestrację zgonów prowadziły np. w rejestrze elektronicznym, natomiast w formie papierowej rejestrowały np. urodzenia.