Spis treści
Emerytury pomostowe. Zmiany, które przywracają sprawiedliwość
Dotychczas przepisy umożliwiały skorzystanie z wcześniejszej emerytury tylko osobom, które pracę w szczególnych warunkach wykonywały przed 1 stycznia 1999 roku.Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych daje takie prawo także osobom z późniejszych roczników. Uchyla bowiem wygasający charakter pomostówek.
Nowe przepisy oznaczają, że o wcześniejszą emeryturę mogą ubiegać się osoby, które przepracowały 15 lat w szczególnych warunkach lub charakterze tej pracy był szczególny, a ich łączny czas pracy wyniesie: w przypadku kobiet 20 lat, w przypadku mężczyzn 25 lat.
Wcześniejsza emerytura wyliczana jest na zasadach powszechnego świadczenia i wynosi 100 proc. emerytury, która przysługiwałaby danej osobie w wieku 60 lat. Prezydent Andrzej Duda w połowie sierpnia 2023 roku podpisał ustawę w tej sprawie. Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2024 roku.
Kto skorzysta na nowych pomostówkach?
Według ZUS po zmianach z emerytur pomostowych może skorzystać:
- 7,3 tys. osób w 2024 roku
- 4 tys. osób w 2029 roku
- 4,8 tys. osób w 2033 roku
Beneficjentów może być jednak znacznie więcej, bo od lat 90. rynek pracy w Polsce znacząco się zmienił, a obecnie szczególne warunki to nie tylko ciężka praca fizyczna czy przy kontakcie z niebezpiecznymi związkami.
Swoją petycję w Sejmie złożyli już listonosze, którzy domagają się przyznania im emerytur pomostowych ze względu na pracę w każdych warunkach - w upały i mrozy, w deszcz, wiatr i śnieg. Przed nami zapewne także dyskusja o tym, czy wyczerpanie psychiczne (np. ze względu na dużą intensywność czy odpowiedzialność pracy), powinno zaliczać się do szczególnych warunków.
Póki co o emeryturę pomostową mogą się zatem ubiegać osoby, których profesja z biegiem lat może z dużym prawdopodobieństwem spowodować uszczerbek na zdrowiu. Często beneficjentami pomostówek będą zatem osoby pracujące pod ziemią i budowlańcy, ale po zmianach przepisów będą to także kurierzy, kierowcy czy nauczyciele.
