Od maja 2019 roku w Polsce nie kupimy papierosów? Jest apel do premiera! [12.01.2019]

  • Express Bydgoski

ES-O

Istnieje ryzyko, że od maja 2019 roku sprzedaż papierosów będzie niemożliwa. Polska Izba Handlu apeluje do premiera, Mateusza Morawieckiego, o przyspieszenie prac nad unijnym systemem śledzenia papierosów, który ma śledzić ruch i pochodzenie papierosów.
Do maja 2019 roku w Polsce nie kupisz papierosów?
 Pixabay

Jeśli system nie zostanie wdrożony, istnieje realne ryzyko, że sprzedaż wyrobów tytoniowych po 20 maja 2019 roku punktach detalicznych będzie niemożliwa.

Zgodnie z dyrektywą wydaną przez UE do 20 maja 2019 roku system, który jest skomplikowany pod względem technicznym i logistycznym musi zostać wdrożony.

 Pixabay/ Canva

Hasła najczęściej wyszukiwane przez Polaków w Google [lista]

Regulacje będą wymagać również zarejestrowania 100 000 punktów sprzedaży detalicznej wyrobów tytoniowych. To ogromne wyzwanie techniczne oraz komunikacyjne, które wymaga czasu oraz odpowiednich przepisów prawnych. Jeśli system nie zostanie wdrożony istnieje realne ryzyko, że sprzedaż wyrobów tytoniowych po 20 maja 2019 roku w punktach detalicznych może być niemożliwa.

Znaczące opóźnienia w procedowaniu nowelizacji ustawy tytoniowej powodują, że dostosowanie w wyznaczonym przez UE terminie do nowych regulacji będzie znacząco utrudnione. Dla wszystkich uczestników rynku biorących udział w obrocie wyrobami tytoniowymi wdrożenie systemu Track & Trace oznacza całkowitą modyfikację dotychczasowej działalności operacyjnej, zbudowanie nowych systemów informatycznych, zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt oraz przeszkolenie pracowników – mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Opóźnienie we wdrożeniu systemu może spowodować nie tylko duże straty dla handlu, ale również dla budżetu państwa, do którego każdego roku wpływa ponad 25 mld zł z podatków od wyborów tytoniowych.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

17.03.2019, 21:24

Spoko teraz zakaz sprzedawania alkocholu bo jak dla mnie bardzie jebie alkochol no ale to przez papierosy ludzie smigaja po pijaku niszczac wszystko/wszystkich czy to samochodami czy poprostu rekami :)

21.01.2019, 13:24

Ale czy to nie o to chodzi przecież, żeby ludzie nie palili papierosów? Przecież po to chyba są te wszystkie drastyczne reklamy całe kampanie o szkodliwości palenia i inne takie, czyż nie? Skąd ten lament? Czegoś nie rozumiem...

18.01.2019, 14:52

789

14.01.2019, 02:35

Mi Śmierdzi w zasadzie wszystko.... Od perfum po kiłbasę i jedzenie. Nie wiem jak ludzie mogąsiedziec w tych zaparowanych "restauracjach" a na papierosa muszą wychodzić mam nadzieję że bedziemy żyć w kraju gdzie to własciciel danego lokalu bedzie decydował czy mozna u niego palic czy nie.

12.01.2019, 20:53

Takze Warszawiacy pokazali co mysla o klerykalnym Ciemnogrodzie z PIS. POkazali ze nie interesuje ich los paru tysiecy z wiecznie roszczeniowego plebsu ktorzy nie umia radzic sobie w warunkach prywatyzacji kamienic i gospodarki rynkowej. Temu PISowskiemu plebsowi z ruder zamarzyl sie powrot do PRL gdzie Panstwo i Partia maja ich chronic przed prawami wlascicieli. Sory ale taki mamy klimat i taki mamy kapitalizm. Powrotu do socjalizmu nie ma i nie bedzie. Jezeli dana kamienica lezy w prestizowym miejscu na mapie stolicy to czas oczyscic ja z pijakow, moherow, plebsu i innych roszczeniowych wyborcow PIS, odnowic i sprzedac mieszkania tym ktorym sie mieszkanie w tak dobrych miejscach nalezy bo ciezko na to pracowali zeby bylo ich na to stac. Warszawa dla przedsiebiorczych a nie dla socjalnych pasozytow z PIS! Panie Patryku Jaki- cale twoje wściekłe szczekanie w tej twojej żałosnej komisji poszlo na marne, ogromna wiekszosc Warszawiakow ma w d**** prywatyzacje kamienic bo ich to po prostu nie dotyczy, natomiast łamanie prawa i konstytucji przez PIS dotyczy nas wszystkich. Po waszych PISowskich rzadach pozostanie tylko wstyd i duzo pracy dla Trybunału Stanu zeby was wszystkich BEZ WYJATKU na czele z tym waszym obleśnym kartoflanym kurduplem rozliczyc!

12.01.2019, 20:52

Takze Warszawiacy pokazali co mysla o klerykalnym Ciemnogrodzie z PIS. POkazali ze nie interesuje ich los paru tysiecy z wiecznie roszczeniowego plebsu ktorzy nie umia radzic sobie w warunkach prywatyzacji kamienic i gospodarki rynkowej. Temu PISowskiemu plebsowi z ruder zamarzyl sie powrot do PRL gdzie Panstwo i Partia maja ich chronic przed prawami wlascicieli. Sory ale taki mamy klimat i taki mamy kapitalizm. Powrotu do socjalizmu nie ma i nie bedzie. Jezeli dana kamienica lezy w prestizowym miejscu na mapie stolicy to czas oczyscic ja z pijakow, moherow, plebsu i innych roszczeniowych wyborcow PIS, odnowic i sprzedac mieszkania tym ktorym sie mieszkanie w tak dobrych miejscach nalezy bo ciezko na to pracowali zeby bylo ich na to stac. Warszawa dla przedsiebiorczych a nie dla socjalnych pasozytow z PIS! Panie Patryku Jaki- cale twoje wściekłe szczekanie w tej twojej żałosnej komisji poszlo na marne, ogromna wiekszosc Warszawiakow ma w d**** prywatyzacje kamienic bo ich to po prostu nie dotyczy, natomiast łamanie prawa i konstytucji przez PIS dotyczy nas wszystkich. Po waszych PISowskich rzadach pozostanie tylko wstyd i duzo pracy dla Trybunału Stanu zeby was wszystkich BEZ WYJATKU na czele z tym waszym obleśnym kartoflanym kurduplem rozliczyc!

12.01.2019, 19:19

Witam jestem za. Od jutra zacznę produkcję nielegalnych papierosów i w 3 miesiące zostanę milionerem. Brawo dla Polski

12.01.2019, 16:03

Palaczom śmierdzą ubrania i śmierdzi im piekielnie z mord jak mówią z bliska. Zlikwidować.

12.01.2019, 15:59

I bardzo dobrze. Przekręciarze ze sklepów z alkoholem handlują fajkami omijając w ten sposób zakaz handlu w niedziele i święta.

12.01.2019, 13:38

Nikt Cie nie zmusza do palenia a skoro jak sam mowisz tak ci zle a dalej nie panujesz nad wlasnym nalogiem to jestes zwyklym pajacem :)

09.01.2019, 21:24

Polexit przez brak papierosów i Unia pójdzie z dymem :) . Palenie zabija Unię Europejską :) . A tak w ogóle dodam, że te przepisy o śledzeniu papierosów to przerost unijnych oczekiwań, owszem mogliśmy się zgodzić na drastyczne ostrzeżenia na paczkach - mogliśmy. Ceny rosną w górę - rosną. Nie da się natomiast całkowicie zakazać i wyeliminować tego nałogu z przestrzeni publicznej, ale można robić wszystko by był on mniej szkodliwy( opracować super-skuteczne filtry w papierosach, by mocno odfiltrowywały niepożądane substancje) oraz mniej uzależniający( obciąć ilość nikotyny w papierosach do poziomu 0,5mg w przeliczeniu na jeden papieros). Natomiast takie wytykanie palących palcami jacy oni są źli bo smrodzą i trują otoczenie i siebie to czysty ostracyzm - nic to nie da, a oni poirytowani tą nagonką na nich tylko drugie tyle wypalą fajek z nerwów. Skupmy się na specyfice tego uzależnienia a nie na sankcjach wobec palących( nawet te obrazki drastyczne są taki, że człowiek zdąży się do nich przyzwyczaić, a jak ktoś bardziej wrażliwy to zakupi sobie etui i nie musi tego oglądać). Unia Europejska chyba nie ma co robić jak tylko ciągle pouczać Polskę i nasze sprawy, chce z nas zrobić grzecznego chłopczyka pozbawionego pewnej części ciała( chodzi o przyrodzenie) by słuchał i wszystko wykonywał bez dyskusji. Oby 2019 rok był ostatnim rokiem naszego członkostwa w strukturze, a potem niech rozpoczną się procesy zmierzające ku wyjściu z tego zniewalającego nas kołchozu odbierającego samodzielność i własne stanowienie prawa krajowego.

09.01.2019, 08:44

Wiecie co, to już jest przegiście. To już nie są prawa tylko dyktatura, zaczna to wszystko przypominać Koreę albo czasy wojny i obozów . Coraz więcej zakazow i coraz mniej przyzwolen.

08.01.2019, 22:04

A spaliny samochodowe nie przeszkadzają?zakazać!Smrodek z elektrociepłowni?zakazać!Żuli do gazu bo śmierdzą.Ludzie troche tolerancji wyrzuciliście nas z budynków,palimy na mrozie,chorujemy, państwo zdziera z nas lwią część wypłaty.Trochę tolerancji

08.01.2019, 09:20

Znam to wszystko u mnie sasiadka pali takie papierochy smrod az na wymoty bierze... Nie da sie wytrzymac na prawde.. Kiedhs kolezanki mojej i kuzynki tez palili to siano.. To masakra wiem co to jest... I co to znaczy..

06.01.2019, 16:50

To jest wielka hipokryzja, większe od bycia alfonsem i czerpanie zysku z nierzaduy, bo zgoda z prawem i w imieniu prawa, czerpanie zysku z akcyzy i podatku VAT od wyrobów tytoniowych mając pełna świadomość jakie skutki powoduje ten nałóg

06.01.2019, 11:03

PIS do tego nie dopuści wpływy na 500 plus muszą być kosztem zdrowia palaczy

05.01.2019, 18:33

Jestem po 60-tce, a palę od V-ja 1973 r. i, póki co, po wałęsowemu "nie kcem ale muszem" palić to GÓWNO zwane papierosami. Jak tego gówna NiE będzie w sprzedaży, TO już to wiem że NiE będę palił BO...... Nałogi typu papieros, alkohol, itp. TO "woda na młyn" ?........... (za dużo do napisania). Dzięki nałogom lekarze, terapeuci, itp. struktury pasożytnicze w tejże materii, m.in. anty reklamowej, mają zatrudnienie, temat ujmując w dużym skrócie. Przykład dla "wiernych" katolików idzie z samej "góry" OD sukienkowego, jako że rzekomo, co JEST totalną BZDURĄ, Jezus Chrystus pił wino, ergo trza chlać czarodziejke wszelkiej postaci i, koniecznie CELEM lepszego KOPA ze sztuką tytoniu w zębach !!!

05.01.2019, 11:32

Nie wyobrażam sobie żeby w końcu można było przejść ulicą nie będąc zadymionym przez palaczy albo nie wąchać smrodu papierosów w autobusie. Zbyt piękne żeby mogło być prawdziwe...

05.01.2019, 11:32

Nie wyobrażam sobie żeby w końcu można było przejść ulicą nie będąc zadymionym przez palaczy albo nie wąchać smrodu papierosów w autobusie. Zbyt piękne żeby mogło być prawdziwe...

02.01.2019, 15:49

juz wierze ze panstwo zrezygnuje z tak poteznego zastrzyku pieniedzy jakim jest akcyza%

01.01.2019, 00:18

Prohibicja na to inni czekają

29.12.2018, 18:14

Plajta dla Polski już mozna sie pakować bo bedzie bieda z nędzę

24.12.2018, 23:33

A teraz banda łatwowiernych frajerów zaatakuje skleby z fajczkami i częściowo zaflekuje dziurę finansową,a zakaz sprzedarzy całkowitej papierosów to potężny cios w skarb państawa a raczej w jego kieszonkę.Pijakami i palaczami polska stoi.

15.12.2018, 11:00

Mieszkam w mieszkaniu, gdzie obok zamieszkują czasowi lokatorzy z Ukrainy i Rosji.
Palą na około papierosy przywiezione z rodzinnych krajów.
Nie wiem co to jest, ale dym jest duszący.
Nie da się wytrzymać. Nie pomagają tabliczki "zakaz palenia". Taka kultura.
Zakaz sprzedaży dałby jasno do zrozumienia, Ze Polska to inny kraj i kultura.
Jestem chory, ale żadne tłumaczenie nie pomaga. Jestem bezradny. Dla ich zachcianek muszę
tracić zdrowie. Polskie papierosy typu Marlboro tak nie śmierdzą, ale to ruskie siano odbiera zdrowie.

13.12.2018, 17:34

Taką bajke bym łyknął jak banki by były państwowe.