Jeśli system nie zostanie wdrożony, istnieje realne ryzyko, że sprzedaż wyrobów tytoniowych po 20 maja 2019 roku punktach detalicznych będzie niemożliwa.
Zgodnie z dyrektywą wydaną przez UE do 20 maja 2019 roku system, który jest skomplikowany pod względem technicznym i logistycznym musi zostać wdrożony.
Hasła najczęściej wyszukiwane przez Polaków w Google [lista]
Regulacje będą wymagać również zarejestrowania 100 000 punktów sprzedaży detalicznej wyrobów tytoniowych. To ogromne wyzwanie techniczne oraz komunikacyjne, które wymaga czasu oraz odpowiednich przepisów prawnych. Jeśli system nie zostanie wdrożony istnieje realne ryzyko, że sprzedaż wyrobów tytoniowych po 20 maja 2019 roku w punktach detalicznych może być niemożliwa.
Znaczące opóźnienia w procedowaniu nowelizacji ustawy tytoniowej powodują, że dostosowanie w wyznaczonym przez UE terminie do nowych regulacji będzie znacząco utrudnione. Dla wszystkich uczestników rynku biorących udział w obrocie wyrobami tytoniowymi wdrożenie systemu Track & Trace oznacza całkowitą modyfikację dotychczasowej działalności operacyjnej, zbudowanie nowych systemów informatycznych, zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt oraz przeszkolenie pracowników – mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.
Opóźnienie we wdrożeniu systemu może spowodować nie tylko duże straty dla handlu, ale również dla budżetu państwa, do którego każdego roku wpływa ponad 25 mld zł z podatków od wyborów tytoniowych.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?