Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochotnicy w regionie garną się do obrony terytorialnej kraju

rl/aip
Rezerwiści ćwiczyli w ramach WOT z amerykańskimi żandarmami
Rezerwiści ćwiczyli w ramach WOT z amerykańskimi żandarmami rl/aip
Obrona terytorialna jest oczkiem w głowie szefa MON Antoniego Macierewicza. Mamy w regionie ok. 800 ochotników do tej formacji. Najwięcej w Grudziądzu i w Bydgoszczy. Najmniej w Toruniu.

Profity ze służby w OT to 500 zł dla żołnierza, sto złotych więcej dla oficera. Czas służby - od roku do 6 lat.

W pierwszej kolejności mają powstać trzy brygady na tzw. ścianie wschodniej. Tworzenie brygady obrony terytorialnej w naszym województwie nastąpi później, ale od maja do grudnia tego roku do wojskowych komend uzupełnień zgłosiło się już około 800 ochotników.

- Na razie otrzymaliśmy zadanie zebrania informacji o liczbie chętnych do służby w strukturach obrony terytorialnej - informuje ppłk Maciej Sandomierz, p.o. szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy. - W regionie zgłaszali się oni do sześciu wojskowych komend uzupełnień w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i w Brodnicy.

Najwięcej chętnych zgłosiło się do WKU w Grudziądzu (ok. 200), nieco mniej w Bydgoszczy (190), po około stu w Brodnicy, Włocławku i Inowrocławiu, a w Toruniu najmniej - ok. 80. Wiek ochotników waha się od lat 18 (klasy mundurowe, organizacje proobronne) do ponad 50. Zapisy projektu ustawy określają przedział wiekowy od 19 do 53 lat dla szeregowych i do 63 - podoficerowie i oficerowie.

- Na razie mamy chętnych, a kiedy pojawi się ustawa, będziemy wiedzieli, co ich czeka. Jakie kolejne etapy kwalifikacji wojskowej są przed nimi - dodaje ppłk Sandomierz.

- Z pewnością będą musieli przejść badania lekarskie, psychologiczne, a z praktyki wiemy, że ok. 30 procent z tych chętnych może nie nadawać się do służby nawet w ramach OT. Szef MON w projekcie ustawy dał możliwość pełnienia służby w ramach wojsk OT wszystkim tym, którzy otrzymali od wojskowych komisji lekarskich kategorię „D” (niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju). Będą mogli zostać żołnierzami OT pod warunkiem, że ich wykształcenie i wyszkolenie będą przydatne.

- Pierwszeństwo mają trzy brygady na wschodzie - przypomina ppłk Sandomierz. - Będziemy z nich czerpali przykład oraz unikali błędów, które mogą powstać podczas ich tworzenia. Będziemy wiedzieli, czy tworzyć jednorodne plutony np. piechoty, saperów lub rozpoznania.

- Naszym zdaniem, struktura brygady powinna opierać się na grupach co najmniej stuosobowych - mówi mjr Marek Grymm, specjalista wydziału rekrutacji WSzW. - Dawna kompania piechoty to liczba żołnierzy, którzy mogą coś zrobić np. w czasie kryzysowym, podczas powodzi czy wichury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty