
W Polsce realizowane są zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (popularnie zwanym „Kalendarzem Szczepień”) u dzieci i młodzieży do 19. roku życia. Do szczepień obowiązkowych zaliczamy szczepienia przeciw: -->
Zobacz szczegóły w dalszej części galerii.

Szczepienie przeciw gruźlicy
Szczepienie noworodków przeciw GRUŹLICY powinno być przeprowadzone przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego. Szczepienie przeciw gruźlicy w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie wykonuje się po osiągnięciu masy ciała powyżej 2000 g.

Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
Szczepienia podstawowe noworodków i niemowląt są wykonywane trzema dawkami szczepionki według schematu: 0; 1; 6 miesięcy.
Pierwsza dawka szczepienia podstawowego jest podawana w ciągu 24 godzin po urodzeniu (najlepiej w ciągu 12 godzin), jeżeli to możliwe jednocześnie ze szczepieniem przeciw gruźlicy.
Druga dawka szczepienia podstawowego przecie Wirusowemu Zapaleniu Wątroby po 4–6 tygodniach* od dawki poprzedniej, jeżeli to możliwe jednocześnie ze szczepieniem przeciw BŁONICY, TĘŻCOWI i KRZTUŚCOWI. Trzecia dawka szczepienia podstawowego (uzupełniająca) po 6 miesiącach* od pierwszej dawki.
*W zależności od wskazań producenta szczepionki.

Szczepienie przeciw zakażeniom pneumokokowym
Szczepienie przeciw inwazyjnemu zakażeniu STREPTOCOCCUS PNEUMONIAE w populacji ogólnej jest obowiązkowe dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r.
Szczepienie obejmuje podanie 2 dawek szczepienia podstawowego (podawanych w odstępach 8 tygodniowych) w 1. roku życia oraz trzeciej dawki szczepienia podstawowego (uzupełniającej) podanej w 2. roku życia (co najmniej po upływie 6 miesięcy od 2 dawki szczepienia podstawowego) o ile producent szczepionki nie wskazuje innego schematu uodpornienia.