Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązek noszenia maseczek [rozporządzenie]. Kto musi zakładać? Gdzie trzeba je nosić? Jak robić to prawidłowo? [16.04.20]

sier
Obowiązek zasłaniania ust i twarzy od 16 kwietnia 2020. Co mówią przepisy?
Obowiązek zasłaniania ust i twarzy od 16 kwietnia 2020. Co mówią przepisy? Pixabay
Od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym w miejscach publicznych należy zasłaniać usta i nos. Kto i w jakich sytuacjach musi zasłaniać twarz. Czy muszą to robić dzieci? Jak prawidłowo zakładać maseczkę, jak długo można ją nosić. Co z maseczkami wielorazowego użytku, jak je prać?

- Pamiętajmy, że samo noszenie maseczki nie daje nam 100-procentowej ochrony przed koronawirusem, wirusem SARS Cov-2. Musimy łączyć jej noszenie z innymi metodami zapobiegania zakażeniu: higieną rąk, higieną układu oddechowego, zakładaniem rękawiczek, utrzymywaniem odległości od innej osoby co najmniej 2 m. Pamiętajmy również, że nie wychodzimy z domu bez pilnej potrzeby - informuje ratownik medyczny-pielęgniarz Krzysztof Wiśniewski, kierownik działu usług medycznych i szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady postępowania z maseczkami, które wymienia Krzysztof Wiśniewski.

Jak prawidłowo korzystać z maseczek?

  • 1. Umyj i zdezynfekuj ręce
  • 2. Załóż maseczkę starannie i dokładanie tak, aby przylegała szczelnie do twarzy
  • 3. Jeśli maseczka na brzegu ma metalowy pasek umieść go centralnie na nosie i umodeluj do jego krzywizny
  • 4. Nie dotykaj maseczki w trakcie noszenia. Jeśli jednak się to zdarzy bezzwłocznie umyj i zdezynfekuj ręce.
  • 5. Używaj jednej maseczki nie więcej niż 3 godziny lub do momentu kiedy stanie się ona wilgotna – wtedy wymień na nową.
  • 6. Nigdy nie używaj maseczek jednorazowych ponownie! Jak sama nazwa wskazuje są one jednorazowe!
  • 7. Jeśli zdejmujesz maseczkę zrób to chwytając za sznurki lub gumki z tyłu głowy/za uszami. Nigdy nie dotykaj przodu maseczki.
  • 8. Po zdjęciu maseczki natychmiast umieść maseczkę w zamykanym pojemniku lub worku strunowym (warto mieć taki woreczek w torebie lub kieszeni)
  • 9. Nigdy nie odkładaj zużytej maseczki na stół, szafę lub fotel. Nie odkładaj jej w samochodzie na deskę rozdzielczą lub do schowka. Postępuj jak w pkt. 8
  • 10. Po zdjęciu maseczki ponownie umyj i zdezynfekuj ręce.
  • 11. Przygotuj następną maseczkę (schowaj ją do worka strunowego)
  • 12. Warto nosić w torbie, kieszeni lub wozić w samochodzie: rękawiczki jednorazowe, maseczki, woreczki strunowe i płyn do dezynfekcji rąk.

Używaj jednej maseczki nie więcej niż 3 godziny lub do momentu kiedy stanie się ona wilgotna – wtedy wymień na nową.

Maseczki wielorazowe. To musisz wiedzieć

Jak prawidło korzystać z maseczek wielorazowego użytku?

  • 1. Postępuj jak wyżej w pkt.1-12
  • 2. Po przyjściu do domu bezzwłocznie wypierz maseczkę w pralce z użyciem detergentu w temperaturze min. 60 stopni C, a najlepiej w temperaturze 90 stopni C.
  • 3. Wysusz dokładanie maseczkę
  • 4. Po wysuszeniu maseczki wyprasuj ją żelazkiem nastawiając temperaturę na około 100-110 stopni C.
  • 5. Schowaj maseczkę do worka strunowego – jest gotowa do następnego użycia.

Maseczki w Żabce. Jaka cena, ile można kupić? Sieć sprzeda ich 8 milionów

Obowiązek zasłaniania ust i nosa. Przepisy:

Od 16 kwietnia w Polsce wprowadzony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa. Kto musi zasłaniać twarz, czy trzeba używać do tego maseczek? W jakich miejscach należy stosować się do rozporządzenia?

W rozporządzeniu Rady Ministrów czytamy:

Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
a) na drogach i placach,

b) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

c) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),

d) na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 532 i 568).

2. Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku:

1) pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem, o którym mowa w pkt 2;

2) dziecka do ukończenia 4 roku życia;

3) osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;

4) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;

5) kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 8 i 9 tej ustawy albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;

6) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania;

7) żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

3. Osoba wykonująca czynności zawodowe w obiektach handlowych lub usługowych lub w placówkach handlowych lub usługowych może w czasie wykonywania tych czynności zawodowych realizować obowiązek, o którym mowa w ust. 1, przez zakrywanie ust i nosa przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

4. Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie:

1)organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości;

2)innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby".

Polecamy:

Pandemia koronawirusa dotknęła cały świat. Ucierpiał również sport. Zawieszone rozgrywki powróciły - bez kibiców lub z ograniczoną frekwencją - ale igrzyska olimpijskie czy piłkarskie mistrzostwa Europy zostały przełożone o rok. Największe gwiazdy sportu starają się pomóc w walce z chorobą. Wielu z nich przekazało na cele charytatywne naprawdę duże kwoty. Sprawdź listę najbardziej hojnych osób ze świata sportu.Uruchom i przeglądaj galerię klikając ikonę "NASTĘPNE >", strzałką w prawo na klawiaturze lub gestem na ekranie smartfonu

Lewandowski, Messi, Ronaldo i inne gwiazdy sportu, które prz...

Koronawirus. Uprawnienia policji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera