Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O zielonej energii w hotelu

(kpk)
W bydgoskim Hotelu City odbyła się Konferencja Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej - „Energia Jutra”. Było to drugie z zaplanowanego całego cyklu regionalnych spotkań.

<!** Image 3 align=none alt="Image 221489" >

W bydgoskim Hotelu City odbyła się Konferencja Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej - „Energia Jutra”. Było to drugie z zaplanowanego całego cyklu regionalnych spotkań.

Unia Europejska wymaga od krajów członkowskich, aby do 2020 roku 20 procent produkowanej energii pochodziło ze źródeł alternatywnych. To zmusza również nasz kraj do zwiększania nakładów na rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). Organizowane przez firmę Zielona Strona Mocy spotkania doskonale więc wpisują się w obecny czas.

W Hotelu City dyskutowano, między innymi, o zaawansowaniu inwestycji w sektor OZE w regionie, perspektywach rozwoju energetyki wiatrowej w naszym województwie, biogazowniach, unijnych dotacjach, wpływie instalacji OZE na system energetyczny w Polsce czy pozyskiwaniu energii ze słońca.

<!** reklama>

To właśnie ten ostatni temat odnosił się do ostatnio najbardziej popularnego w Polsce „zielonego” źródła energii. - Boom na ogniwa fotowoltaiczne trwa od niedawna

- mówił Bartłomiej Zysiński z Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki.

- Warto jednak sięgać po nie szczególnie do własnych potrzeb. Na razie droga do realizacji takich projektów jest dość prosta, korzystajmy więc.

Uczestnicy konferencji w największym stopniu skupili jednak uwagę na kluczowych dla rozwoju rynku energii odnawialnej rozwiązaniach prawnych. Ustawa regulujaca tą dziedzinę energetyki miała wejść w życie już dwa lata temu. Obecnie przedmiotem dyskusji jest kolejna jej wersja, która według zapowiedzi ma być uchwalona jeszcze w tym roku. To właśnie zawarte w niej zapisy będą miały kluczowe znaczenie dla całego sektora. Dokument ten zdecyduje o opłacalności poszczególnych projektów.

Jego znaczenie potwierdził Krzysztof Kawczyński, przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska w Krajowej Izbie Gospodarczej.

- Największe dzisiaj problemy w branży OZE to niestabilność lub brak prawa i instrumentów wsparcia. To właśnie najbardziej przeszkadza przedsiębiorcom, potencjalnym inwestorom w rozpoczynaniu projektów. W efekcie my, jako Krajowa Izba Gospodarcza, zalecamy obecnie wstrzymanie się z rozpoczynaniem inwestycji w odnawialne źródła energii. W dłuższej perspektywie jednak, jak tylko pojawią się odpowiednie rozwiązania prawne i pomocowe, będzie to branża, która może pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy i wzrost zatrudnienia w Polsce.

Pomóc znaleźć właściwe przepisy regulujące ten dopiero tworzący się w Polsce rynek mają właśnie takie wydarzenia jak bydgoska konferencja. Zwracała na to uwagę uczestnicząca w Kongresie była parlamentarzystka z naszego regionu Ewa Kierzkowska. - Przy każdej okazji zwracam uwagę na konieczność konsultowania projektu ustawy o OZE i sposobów na rozwiązanie istniejących na tym rynku problemów. Uczestnicy Kongresu oczekują, że wnioski i uwagi wypracowane podczas debat zostaną zauważone i poważnie potraktowane przez parlamentarzystów. I słusznie. Liczę, że po zakończeniu wszystkich regionalnych konferencji powstanie jeden dokument kierujący do rządzących konkretne propozycje i rozwiązania.

Na konferencji można było spotkać m. in. premiera Waldemara Pawlaka, wojewodę kujawsko-pomorskiego Ewę Mes, wicemarszałka naszego województwa Dariusza Kurzawę, oraz dziesiątki innych osób, ekspertów z branży energii odnawialnej. (kpk)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera