Nowa emerytura, o której mówiliśmy podczas redakcyjnego dyżuru, dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Jest to emerytura naliczana w nowy sposób; podstawę jej obliczenia stanowi suma zwaloryzowanego kapitału początkowego, ustalonego do 31 grudnia 1998 roku oraz zebranych od stycznia 1999 roku składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, podzielona przez średnie dalsze trwanie życia. Właściwe dla wieku wnioskodawcy ukończonego w dniu zgłoszenia wniosku.
Dalsze trwanie życia
Podczas dyżuru wielu Czytelników pytało o wysokość świadczeń. Przedstawiamy kilka poruszonych przez naszych Czytelników tematów.
- Siódmego stycznia skończyłem 65 lat. Do mojej emerytury muszę poczekać do lutego przyszłego roku. Zostało mi jeszcze siedem miesięcy. W tej chwili otrzymuję rentę. Czy gdybym dzisiaj złożył wniosek o emeryturę częściową, to byłaby ona wyższa od pobieranej renty? Ile dla mnie, dla wieku 65 lat i 6 miesięcy, wynosi średnie dalsze trwanie życia ?
Niestety, przez telefon nie mogłyśmy udzielić konkretnej odpowiedzi na wszystkie te pytania, m.in. dlatego, że Czytelnik nie podał wysokości kapitału początkowego i kwoty zgromadzonych składek. Ale tzw. średnie dalsze trwanie życia dla potrzeb ZUS tego Czytelnika to obecnie 212 miesięcy.
- Musi Pan także pamiętać, że skorzystanie z prawa do częściowej emerytury obniży kwotę podstawy obliczenia Pana emerytury, przysługującej w powszechnym wieku emerytalnym - podkreśla Regina Siudzińska.
Kolejna nasza Czytelniczka zastanawiała się nad tym, o ile świadczeń jednocześnie może się ubiegać.
- Czy wdowa, która miała przepracowane swoje lata i ma ustalone (w 1990 roku) prawo do emerytury, może korzystać ze swojej emerytury i z renty po mężu? - pyta.
- Nie, ponieważ zgodnie z ustawą emerytalną, ma Pani prawo do wypłaty tylko jednego z tych świadczeń, wyższego lub wybranego przez siebie - wyjaśniała Iwona Babińska.
Dokumenty z zagranicy
Czytelnicy często pytali o konsekwencje pracy za granicą.
Wniosek o emeryturę można złożyć albo w Polsce, albo w kraju, w którym aktualnie się przebywa. - Regina Siudzińska
- Jak ktoś wraca z zagranicy, a tam pracował, to jakie dokumenty musi stamtąd przywieźć?
- Należy zachować numer ubezpieczenia. Kiedy przyjdzie pani do ZUS, otrzyma specjalny druk E207, w którym należy podać informację o zatrudnieniu. Wniosek o emeryturę może Pani złożyć albo w Polsce, albo w kraju, w którym aktualnie Pani przebywa. Pozostałe formalności załatwi ZUS, czyli wyśle dokumenty do właściwej jednostki realizującej umowy międzynarodowe - tłumaczy Regina Siudzińska.
Dodatkowe dla stulatka
Kolejne pytanie dotyczyło osób, które żyją bardzo długo.
- Moja babcia kończy w grudniu 100 lat - czy coś jej z tego tytułu przysługuje? - pyta bydgoszczanin.
- Osobie, która skończy sto lat, przysługuje do pobieranego świadczenia dodatek w wysokości kwoty bazowej, obowiązującej w dniu osiągnięcia tego wieku. Obecnie jest to kwota 3.408,62 złotych. Osoba, która nie pobiera świadczenia z ZUS, winna złożyć w tej sprawie wniosek - informuje Regina Siudzińska.
Pani mieszkająca poza Bydgoszczą pyta o kapitał początkowy.
Bez potwierdzenia
- W udokumentowaniu wysokości zarobków, przy naliczaniu kapitału początkowego, brakuje roku. Właściciel firmy, dla której pracowałam, nie archiwizował dokumentów. Co robić, by nie stracić? - pyta.
- W takim przypadku staż pracy zostanie zaliczony na podstawie świadectwa pracy - odpowiada Regina Siudzińska. - Gdy brak zaświadczenia o wynagrodzeniu za ten okres, zostanie przyjęte wynagrodzenie minimalne.
- Zarobki można też udokumentować, przedstawiając legitymację ubezpieczeniową, w której znajdują się wpisy o wysokości wynagrodzenia lub angaże - dodaje Iwona Babińska.
Rencista pyta o wysokość przyszłej emerytury; czy będzie ona wyższa od obecnie pobieranej renty.
- Podstawą obliczenia emerytury jest suma zwaloryzowanego kapitału początkowego i kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, podlegające waloryzacji, podzielona przez średnie trwanie życia właściwe dla powszechnego wieku emerytalnego - mówi Babińska. - W razie świadczenia z urzędu, tak wyliczona emerytura nie może być niższa niż renta. Jeśli przed ukończeniem wieku złoży pan wniosek o emeryturę - zachowania tej gwarancji nie będzie.