
Kandydaci na nauczyciela pod większą kontrolą od 15 lutego
W związku z wejściem w życie tzw. Lex Kamilek w szkołach pojawiają się zmiany. Zostały one zawarte w ustawie z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.
Zmienia się m.in. art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Sprawdź szczegóły>>

Informacja z KRK od nauczyciela
Jak podkreślono w znowelizowanej ustawie „Przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej działalności oraz na osobie, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do takiej działalności” ciąży obowiązek złożenia dodatkowej informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Sprawdź, co powinno być w niej zawarte>>

Co powinna zawierać informacja z Krajowego Rejestru Karnego?
Taka informacja – zgodnie z ustawą – ma zawierać informacje o niekaralności prawomocnym wyrokiem sądu za następujące przestępstwa:
- przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu (rozdział XIX Kodeksu Karnego);
- przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości (rozdział XXV Kodeksu karnego);
- przestępstwa związane z handlem ludźmi (art. 189a Kodeksu karnego);
- znęcanie się (art. 207 Kodeksu karnego);
- inne przestępstwa określone w ustawie z dnia 19 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.

Cudzoziemiec kandydujący do zatrudnienia na stanowisko nauczyciela
Cudzoziemiec, który jest kandydatem na nauczyciela (lub ma być dopuszczony do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi) będzie musiał przekazać dyrektorowi oświadczenie o państwach, w których przebywał w ciągu ostatnich 20 lat (w tym państwo obywatelstwa), a także informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
Jeśli w takim państwie nie prowadzi się rejestru karnego, kandydat musi samodzielnie sporządzić i podpisać oświadczenie. Jest ono składane pod rygorem odpowiedzialności karnej i musi zawierać klauzulę: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.