Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kino w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, 19 KWIETNIA]

Krzysztof Błażejewski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum/Filip Kowalkowski
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 19 kwietnia w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 19 KWIETNIA]

19 kwietnia 1346 roku w Brześciu Kujawskim król Polski Kazimierz Wielki wystawił przywilej lokacyjny dla miasta Bydgoszczy oparty na magdeburskiej odmianie prawa niemieckiego, według której lokowano większość miast kujawskich. Zasadźcami byli Jan Kiesselhuth i jego wspólnik Konrad z Turyngii, których zadaniem było założenie u stóp grodu bydgoskiego miasta Kunigesburg.

19 kwietnia 1936 roku w Bibliotece Miejskiej w Bydgoszczy otwarto wiernie odtworzoną celę Biblioteki Bernardyńskiej. Pracy tej dla miasta podjął się i wykonał ją bydgoski malarz Jerzy Rupniewski, dziś patron ulicy na osiedlu Przylesie w Fordonie.

19 kwietnia 1945 roku Rada Miejska Bydgoszczy podjęła decyzję o zburzeniu zboru ewangelickiego przy pl. Wolności, uszkodzonego podczas działań wojennych. Decyzja nie została jednak wykonana. Dwa lata później władze przekazały budynek Kościołowi katolickiemu, który przekształcił go w kościół pw. św. Piotra i Pawła.

19 kwietnia 1946 roku odbyły się uroczyste obchody 600-lecia miasta. Tego dnia po raz pierwszy z wieży kościoła Klarysek rozległ się hejnał bydgoski kompozycji bydgoszczanina Konrada Pałubickiego, oparty na motywach kaszubskiego wiwatu. Wybrany on został na zakończonym w marcu tego roku przez jury konkursu złożone z muzyków i pedagogów muzyki z Bydgoszczy spośród 29 zgłoszonych prac konkursowych. Regularne jego wygrywanie z wieży dwa razy na dzień rozpoczęło się 1 maja 1976. Hejnał odtwarzany jest i obecnie, trzy razy dziennie.

Tego samego dnia w ścianę ratusza od strony ul. Farnej wmurowano pamiątkową tablicę z brązu na cześć 600. rocznicy założenia miasta.

19 kwietnia 1948 roku rozpoczęła się regularna lotnicza komunikacja pasażerska PLL „Lot” na trasie z Bydgoszczy do Warszawy i do Gdańska. Zawieszona została w połowie lat 50.

19 kwietnia 1996 roku na uroczystości z okazji 650-lecia założenia Bydgoszczy do miasta przyjechali prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski.

19 kwietnia 2002 roku nastąpiło otwarcie wybudowanego w ciągu dwóch lat przy ul. Focha, na miejscu zasypanego odcinka Kanału Bydgoskiego, budynku multikina zawierającego 10 sal projekcyjnych na 2500 miejsc. W pierwszych miesiącach jego funkcjonowania splajtowały ostatnie bydgoskie samodzielne kina. Multikino było monopolistą kinowym w mieście do czasu wybudowania przy ul. Jagiellońskiej galerii Focus Mall z zespołem sal kinowych Cinema City (2008 rok).

19 kwietnia 2006 roku doszło do podpisania umowy o miastach partnerskich pomiędzy Bydgoszczą a Wilhelmshaven (Niemcy).

19 kwietnia 2007 roku na skwerze przed głównym wejściem do budynku Filharmonii Pomorskiej ustawiono statuę Andrzeja Szwalbego, twórcy i wieloletniego dyrektora filharmonii, animatora życia kulturalnego Bydgoszczy, Honorowego Obywatela Bydgoszczy.

Teraz śmieszą, ale w czasach PRL były środkiem masowego przekazu, stosowanym całkiem na poważnie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty