Nowe dowody osobiste będą zawierały chip z danymi
E-dowody będą wyposażone w tzw. „profil osobisty o wysokim profilu zaufania”, czyli środek identyfikacji elektronicznej (tzw. „profil osobisty”). Będą one zamieszczane w dowodach osobistych:
- każdej osoby pełnoletniej
- każdej osoby mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (np. osoby do 13 r. ż.)
E-dowód będzie zawierał:
- dane posiadacza
- biometryczne zdjęcie posiadacza
Nowe dowody osobiste jako podpisy elektronicze
E-dowody będzie można używać jako podpisy elektroniczne. To pozwoli na usprawnienie przepływu dokumentów. Według informacji „Rzeczpospolitej” nowe dowody osobiste będzie można przykładać do czytnika, który sczyta dane po wpisaniu kodu PIN. Autorzy projektu nowelizacji utrzymują, że e-dowód to bezpieczne i bezpłatne narzędzie, które umożliwi komunikację elektroniczną z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski podkreślił, że każdy posiadacz nowego dokumentu będzie mógł decydować o tym, w jaki sposób będzie z niego korzystał:
Korzystanie z nowych funkcjonalności elektronicznych będzie dobrowolne i będzie samodzielną decyzją każdego posiadacza dowodu.
Nowy dowód osobisty. E-dowody będą miały wiele nowych funkcji!
Funkcje nowego dowodu osobistego:
- jednoznaczne potwierdzenie tożsamości obywatela.
- umożliwienie przekroczenia granicy w niektórych krajach
- podpisywanie dokumentów elektronicznych
- potwierdzenie obecności posiadacza w placówkach ochrony zdrowia
- korzystanie z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej
Nowe dowody osobiste – wymiana potrwa do 2029 r.
Rada Ministów zakłada, że wymiana starych dowodów osobistych na e-dowody potrwa do 2029 r. Oczywiście właściciele dokumentów mogą wymienić je na dowód z warstwą elektroniczną jeszcze przed upływem ważności posiadanego dowodu osobistego. Nie ma jednak takiej konieczności.
Nowe dowody osobiste mają być bezterminowe. Będą podlegały wymianie jedynie na wniosek właściciela.
Nowe dowody osobiste – pełna zgoda parlamentu
Rządowy projekt został poparty przez wszystkie kluby parlamentarne. Teraz prace nad nim rozpoczną dwie sejmowe komisje: administracji i spraw wewnętrznych oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.
Polska musi sobie poradzić z wdrożeniem e-dowodu w I kwartale 2019 r. Wymusza to na nas Komisja Europejska. Jeśli projekt się nie powiedzie, Polska będzie musiała wypłacić Brukseli 150 mln zł, które władza dostała na realizację programu.
E-dowód jest z powodzeniem wykorzystywany w takich krajach, jak:
- Austria
- Belgia
- Chorwacja
- Portugalia
- Estonia
- Finlandia
- Francja
- Hiszpania
- Litwa
- Niemcy
- Szwecja
- Węgry
- Włochy
![Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz? [QUIZ WYBORCZY 2018]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/80/1a/5b87b43b4fec9_o.jpg?1535620156)