Spis treści
Wspólny projekt rządowy
Minister finansów Andrzej Domański wyraził nadzieję, że nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. W rozmowie na antenie TVN24 minister podkreślił, że wszyscy koalicjanci przedstawiają swoje propozycje dotyczące składki zdrowotnej.
– Wiemy, że musimy obniżyć składkę zdrowotną dla przedsiębiorców – zapewnił Domański.
Minister zaznaczył, że zależy mu na wypracowaniu wspólnego rządowego projektu. Wskazał, że takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni, co pozwoli na rozpoczęcie prac legislacyjnych już we wrześniu.
– Wszystkich namawiam do tego, żebyśmy dyskutowali o finansowaniu ochrony zdrowia, żebyśmy znaleźli dobre rozwiązanie. Jestem absolutnie przekonany, że takie rozwiązanie znajdziemy, bo jest wola ze strony koalicjantów – ocenił szef MF.
Propozycje koalicjantów
W marcu szefowie Ministerstwa Finansów (MF) oraz Ministerstwa Zdrowia (MZ) zaprezentowali założenia do zmian składki zdrowotnej. Propozycje dotyczą przedsiębiorców rozliczających PIT w jednej z czterech form: skali podatkowej, 19-procentowym podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub przez kartę podatkową.
Minister Domański wskazał, że na takich rozwiązaniach skorzystałoby 93 proc. przedsiębiorców. – Do końca tego tygodnia mam otrzymać projekt, takie daleko idące założenia ze strony PSL, bardzo mi na tym zależy – powiedział i przypomniał, że swoje propozycje przedstawiła też Lewica.
Minister wyraził również nadzieję, że uda się stworzyć jeden wspólny projekt rządowy. – Chciałbym, żebyśmy mieli jeden wspólny, rządowy projekt; wydaje mi się, że to jest jedyny słuszny kierunek – ocenił.
Domański przyznał, że nowe rozwiązania dotyczące składki zdrowotnej zostaną wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Sejm ma zebrać się w połowie września, co daje szansę na rozpoczęcie prac legislacyjnych jeszcze w tym roku.
– Myślę, że wtedy będziemy już pracować, żeby nowa składka zdrowotna weszła w życie – ja bym chciał, żeby od 1 stycznia przyszłego roku – powiedział minister.
Propozycje innych ugrupowań
Polska 2050 przedstawiła swoją propozycję zmian w składce zdrowotnej już w marcu, a następnie zgłosiła autopoprawkę do swojego projektu. Zamiast kwotowego poziomu składki, ugrupowanie zaproponowało ryczałtowe kwoty 4 proc., 7 proc. i 9,4 proc., liczone od średniego wynagrodzenia, w zależności od dochodu.
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu ws. składki zdrowotnej z Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt.
– Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu ws. składki zdrowotnej z Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.
Według Kosiniaka-Kamysza, proponowany przez Polskę 2050 projekt jest zbyt daleko idącym rozwiązaniem, natomiast zapisy proponowane przez MF są zbyt zachowawcze.
Szczegóły propozycji MF i MZ
Według projektu resortów finansów i zdrowia przedsiębiorcy na skali podatkowej (1,3 mln podmiotów) mieliby płacić składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. W przypadku płacących podatek liniowy składka ma być naliczana w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia do dochodu wynoszącego dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia.
Osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zapłacą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia do miesięcznego przychodu wynoszącego czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Z kolei przedsiębiorcy na karcie podatkowej mieliby płacić składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, również bez możliwości odliczenia od podatku.
Obecne stawki składki zdrowotnej
Obecnie składka zdrowotna dla pracownika wynosi 9 proc. Tyle samo płacą prowadzący działalność na skali podatkowej. Przedsiębiorcy na podatku liniowym odprowadzają składkę w wysokości 4,9 proc., a płacący podatek ryczałtowy – trzy poziomy składki ryczałtowej w zależności od przychodu.
Propozycje zmian mają na celu ujednolicenie systemu składek zdrowotnych oraz obniżenie obciążeń dla przedsiębiorców. Nowe rozwiązania mają być bardziej sprawiedliwe i dostosowane do rzeczywistych dochodów przedsiębiorców.
Planowane zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców mają na celu stworzenie bardziej sprawiedliwego systemu i obniżenie obciążeń finansowych. Minister finansów Andrzej Domański wyraził nadzieję na wypracowanie wspólnego projektu rządowego w ciągu kilku najbliższych tygodni. Propozycje zmian przedstawione przez różne ugrupowania polityczne będą analizowane i dyskutowane, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców.
Nowa składka zdrowotna ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, co daje czas na dokładne przygotowanie i wdrożenie nowych przepisów. Przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian, które mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej i zmniejszenie obciążeń finansowych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
