Mapa ostrzeżeń pogodowych IMGW pełna jest komunikatów - w tym alertów drugiego stopnia. Wszystko za sprawą silnego wiatru, który pojawi się w Polsce w związku z przejściem układu niżowego "Daniel".
Alert RCB - silny wiatr: 1, 2 grudnia 2021
SMS-y o takiej treści rozesłało w środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do mieszkańców regionów, w których spodziewany jest silny wiatr:
Uwaga! Dziś, w nocy i jutro silny wiatr (01/02.12). Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy.
SPRAWDŹ. Grzegorz Zawiślak - polski łowca burz - o sytuacji pogodowej:
Centrum niżu Daniel w środę po południu znajdowało się w rejonie Danii i przemieszczało się w kierunku wschodnim. Przez Bałtyk przejdzie w nocy ze środy na czwartek oraz w czwartek (1, 2 grudnia 2021). Wówczas w Polsce mocno powieje.
Najgorzej będzie na Wybrzeżu. Na przykład w powiecie koszalińsim "prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, w pasie nadmorskim porywy do 110 km/h, południowo-zachodni skręcający po północy na zachodni i północno-zachodni". Najsilniejsze porywy wiatru przewiduje się pomiędzy godziną 22:00 a 04:00 - czytamy w ostrzeżeniu na stronie IMGW.
Symulacja porywów wiatru na mapie portalu windy.com:
Ostrzeżenia pogodowe dla woj. kujawsko-pomorskiego
Ostrzeżenia obowiązują w północnej połowie kraju oraz w rejonach górskich. Mocno powieje również na Kujawach i Pomorzu.
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu - tak brzmi komunikat IMGW dla Bydgoszczy, gdzie alert obowiązuje od 3.00 w nocy ze środy na czwartek do 17.00 w czwartek
- Aktualne ostrzeżenia pogodowe znajdziesz**na stronie IMGW**
