3 kwietnia 1921 roku Towarzystwo Śpiewacze „Halka” zorganizowało w Bydgoszczy koncert z udziałem Feliksa Nowowiejskiego - dyrygenta i kompozytora, późniejszego patrona bydgoskiej Akademii Muzycznej. Wykonano utwory Nowowiejskiego „Rota”, fragmenty „Quo vadis”, „Hymn Rzeczpospolitej”, „Nasz Bałtyk” i „Powrót Górnego Śląska do Polski”. Po koncercie odbyły się wielki wiec i manifestacja z udziałem 50 tys. bydgoszczan popierających żądania Polski w związku z plebiscytem na Górnym Śląsku.
3 kwietnia 1927 roku do Bydgoszczy na zorganizowany w mieście Zjazd Obozu Wielkiej Polski dzielnicy zachodniej przyjechał Roman Dmowski, twórca ruchu narodowego.
3 kwietnia 1936 roku inwalida wojenny Stefan Dynowiak w podwórzu domu przy ul. Jagiellońskiej 4 założył pierwszą w Bydgoszczy strzeżoną przechowalnię (parking) dla rowerów. Miało to zmniejszyć plagę kradzieży tych jednośladów w mieście. Opłata jednorazowa za pilnowanie roweru wynosiła 10 groszy.
Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]
3 kwietnia 1938 roku w Muzeum Miejskim otwarta została pośmiertna wystawa twórczości znanego polskiego malarza Ferdynanda Ruszczyca. Zaprezentowano około 130 dzieł artysty.
3 kwietnia 1960 roku miał miejsce pogrzeb bestialsko zamordowanych 14-letniego Pawła i 18-letniej Gabrieli Triebler w mieszkaniu przy ul. Długosza przez Tadeusza R. Zbrodnia ta tak poruszyła mieszkańców Bydgoszczy, że na pogrzeb przyszło ok. 60 tys. ludzi, czyli co trzeci mieszkaniec miasta.
3 kwietnia 1964 roku na spotkanie z widzami do filmowego klubu „Mozaika” w Bydgoszczy przyjechała reżyserka Wanda Jakubowska, autorka m.in. głośnego „Ostatniego etapu”.
Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]
3 kwietnia 1970 roku pierwszy raz do Bydgoszczy na występy w hali „Astorii” przyjechała popularna grupa rockowa „ABC” z solistami Haliną Frąckowiak i Wojciechem Gąssowskim.
3 kwietnia 1980 roku miał miejsce drugi dzień wizyty w Bydgoszczy pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego, odbywającego wówczas triumfalne tournée po kraju. Kosmonauta podejmowany był przez władze województwa. I sekretarzowi KW PZPR i przewodniczącemu Wojewódzkiej Rady Narodowej (w tamtych latach łączenie tych dwóch funkcji było obowiązkowe) wręczył pamiątki: „przywieziony” z podróży kosmicznej herb Bydgoszczy i medal pamiątkowy wybity w srebrze z okazji polsko-radzieckiego lotu.
3 kwietnia 1984 roku podczas awarii, do jakiej doszło w Zachemie, do atmosfery przedostały się opary nitrobenzenu. Dziwny, słodkawy zapach czuli mieszkańcy południowej skarpy miasta oraz Błonia. Doszło nawet do 20-krotnego przekroczenia bezpiecznego stężenia tego środka w powietrzu.
Bydgoszcz jest piękna! Te zdjęcia zachwycają! [galeria]
3 kwietnia 1988 roku w Bydgoszczy otwarta została nowa stacja Pogotowia Ratunkowego w Fordonie, obsługująca również gminy Dąbrowa Chełmińska i Dobrcz.
3 kwietnia 2009 roku przy ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy po adaptacji starego młyna Kentzera oddano do użytku czterogwiazdkowy hotel „Słoneczny Młyn”.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Czy asteroida Bennu zagraża bezpieczeństwu Ziemi? [informacje NASA]
- Asteroida Apophis może uderzyć w Ziemię?
- Mężczyzna z białego busa porywa dzieci? To nie jest prawda!
- Ciemny motyw Messenger i Facebook - jak włączyć?
- Trzynastka dla emerytów. PiS zapowiedział nowe świadczenia
- Europosłowie zdecydowali: Koniec ze zmianą czasu!
