Projekt pod nazwą „e-Świecie dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym” kosztował 1,9 miliona złotych. 85 procent tej sumy pokryje ministerstwo.
<!** Image 2 align=right alt="Image 147998" sub="Swojego wielkiego zadowolenia z udziału w programie „e-Świecie dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym” nie krył Antoni Nowak (na zdjęciu powyżej), ze sprzętu korzystać też będą mogli członkowie rodzin beneficjentów / Fot. Marek Wojciekiewicz ">- Nie każdego stać na komputer i nie każdy wie jak posługiwać się tym sprzętem, dlatego z naszego programu skorzysta 100 gospodarstw domowych z terenu starego miasta - powiedział Ireneusz Landowski, kierownik Ośrodka Integracji i Rehabilitacji w Świeciu, koordynator projektu. - Zorganizowaliśmy dla nich specjalne szkolenie, dostali też komputery i dostęp do Internetu. Przez pierwsze 3 lata będziemy pokrywać wszystkie związane z tym koszty. Potem chcemy, aby wydatki związane z ewentualną naprawą sprzętu wzięli na siebie sami uczestnicy programu.
Program kosztował 1,9 mln złotych, 85 procent tej sumy pokryje Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki. Pozostałe 15 procent wykłada gmina Świecie.
<!** reklama>- Jestem bardzo zadowolona, że to właśnie ja zostałam wytypowana do tego projektu - mówi Beata Nadolna, mieszkanka ulicy Polnej. - Myślę, że także mój syn Kacper będzie zachwycony. Ma dopiero 11 lat, ale podziwiam jego niezwykły pęd do wiedzy. Od dawna interesuje się historią, dlatego myślę, że dostęp do Internetu pomoże mu w rozwijaniu tej pasji.
<!** Image 3 align=left alt="Image 147998" >Równie zachwycona jest Ewa Wiśniewska, mieszkająca na Dużym Rynku w Świeciu. - Trzeba pamiętać jakie ogromne możliwości w szukaniu pracy i dokształcaniu się daje Internet. Zanim otrzymaliśmy ten sprzęt, uczęszczaliśmy na 30 godzinny kurs, zakończony egzaminem praktycznym. Teraz bardzo wiele zależy od nas samych, jak z tej szansy skorzystamy - mówi Ewa Wiśniewska.
Wytypowani do udziału w tym przedsięwzięciu to osoby niepełnosprawne lub korzystające z pomocy opieki społecznej. Sygnał internetowy przekazywany jest do tych komputerów drogą radiową z serwera, działającego w gmachu Urzędu Miejskiego w Świeciu. W momencie, gdyby nastąpiła przeprowadzka do innej dzielnicy, sprzęt musi zostać zwrócony.
Podczas szkolenia, korzystający z tej formy pomocy, zobowiązani zostali do używania tylko legalnego oprogramowania.
