Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nikola Grbić, trener polskich siatkarzy: Musimy grać solidną siatkówkę, na którą się wszyscy zdecydowaliśmy

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Serbski selekcjoner reprezentacji Polski Nikola Grbić
Serbski selekcjoner reprezentacji Polski Nikola Grbić Karolina Misztal
48-letni Nikola Grbić ma za sobą pierwszy etap sprawdzianów reprezentacji Polski w boju, czyli w fazie interkontynentalnej Ligi Narodów 2022. Serbski trener naszej kadry siatkarzy stoi przed zadaniem wyboru 14-osobowej kadry na finały VNL, a później także na mistrzostwa świata. Rozmawialiśmy z nim po zakończonym w niedzielę, 10 lipca 2022 roku turnieju w Ergo Arenie.

Faza interkontynentalna Ligi Narodów zakończona. Polska z bilansem 10-2 była jedną z najlepszych ekip. Jak ocenia pan ostatni turniej w Ergo Arenie?
To był dobry turniej w naszym wykonaniu. Mam po nim dużo informacji zwrotnych od każdego. Muszę teraz przeanalizować wszystkie trzy turnieje. Mamy więcej danych, niż na początku. Mamy pewne wskazania, ponieważ zobaczyliśmy coś, co chcieliśmy jeszcze sprawdzić w statystykach i nagraniach wideo. Myślę, że mam jasny pomysł na to, gdzie jeszcze musimy popracować, aby być lepszym, bardziej dokładnym. Kiedy zdecydujemy się na pewne rozwiązania taktyczne, muszę być pewny, że jestem odpowiednio zrozumiany. Inna sprawa to podejście techniczne, ale są to drobne rzeczy do zmiany. Niektóre sprawy trzeba tylko dopasować, aby funkcjonowały lepiej.

Próbował pan dotychczas różnych rozwiązań w trakcie meczów: podwójnych zmian, zmian taktycznych na zagrywkę. Czy jest pan zadowolony z tych ruchów?
Osiągnęliśmy etap finałów w Bolonii. Dla mnie niektóre mecze były zupełnie normalne. Rozumiem, że spotkania z taką Słowenią nie dla wszystkich takie są. W finałach Ligi Narodów będą podobne zmiany w trakcie meczów. Testowaliśmy to. Kiedy coś nie idzie po naszej myśli, wtedy uruchamiamy zawodników z ławki, którzy mają swoje zadania. Ta pomoc się przydaje. To ogólnie bardzo dobrze, kiedy ma się długą ławkę rezerwowych. Nie korzystałem z tych rozwiązań cały czas. Chciałem mieć jednak odpowiedź, czy wchodzący wiedzą, co mają wykonać na boisku. Musicie zrozumieć, że zawsze gram o wygraną. To był jednak moment, w którym chciałem polepszyć nasz poziom, nawet jeśli w pewnych momentach musielibyśmy z tego powodu dodatkowo walczyć.

Zawodnicy zwracają uwagę, że się powoli dostosowujecie i jest to pewien proces.
To bardzo długi proces. Używam zawsze porównania filmowego. Jeśli chcę nauczyć się latać helikopterem, to nie stanie się tak za sprawą włożenia do mojej głowy odpowiedniego chipa. Mogę dać ci informacje, wiedzę, że powinieneś zrobić to i to. Ale wówczas musisz się z tym zmierzyć, pokombinować, jak to wprowadzić w życie. Potrzeba powtórzeń. Dla przykładu w Kanadzie graliśmy z Argentyną, która ma rozgrywającego Matíasa Sáncheza, a ten ma 173 cm wzrostu. Musieliśmy, na podstawie zapisu wideo, nauczyć się jego sposobu gry, ponieważ nie rozprowadzał on piłki w typowy sposób. Nie mieliśmy rozwiązania na kliknięcie palcami. Każdy ze sportowców ma pewne automatyzmy. Tak jest przy skakaniu do bloku, przy zagrywce, przy ataku. Dosłownie każdy. Wzmacniają je przez wiele lat kariery.

I co z tym zrobić?
Bardzo trudno jest zmienić coś w grze takiego Bartosza Kurka. To zawodnik w wieku 34 lat, który wygrał to i tamto. On potrzebuje wręcz więcej czasu, aby zmienić pewne przyzwyczajenia. I odwrotnie, mniej czasu zajmuje to młodemu zawodnikowi, który nie miał tylu doświadczeń w meczach. To jest więc pewien proces, ale widzę, że zawodnicy robią, co w ich mocy, aby spróbować coś zmieniać. I nie chodzi nawet o to, że mają tym mnie uszczęśliwić. Nie powinni tego robić dla mnie, ale dlatego, żeby stawać się lepszym sportowcem. Kto wie, może za rok nie będę ich trenerem. Nie wiem tego. Wiem jednak, że ta zmiana zostanie w nich i pozwoli im lepiej grać. Tak samo było ze mną przez 20 lat mojej kariery sportowej. Każdy kolejny trener coś mi przekazał. I nawet, jeśli było to złe rozwiązanie, bo wtedy wiedziałem, żeby tego nie powtarzać. W tym momencie nie mogę powiedzieć nic złego o siatkarzach w kadrze Polski.

Kiedy ogłosi pan swoją decyzję dotyczącą kadry na finały Ligi Narodów?
Możliwie najpóźniej, jak się tylko da.

Ale nie na lotnisku w drodze do Włoch?
Nie. Tak, jak powiedziałem, potrzebuję czasu na analizę wszystkich trzech turniejów. Nie chcę teraz nikogo naciskać i wskazywać 14-osobowego składu. Pozostali trzej zawodnicy stracą wtedy mentalnie.

No właśnie. Co z tymi, którzy zostaną w Polsce?
Przygotowania do mistrzostw świata będą również w grupie 17-, może 18-osobowej. Muszę się jeszcze zastanowić nad Karolem Urbanowiczem.

Jaką lekcję mamy po meczu z Iranem w Ergo Arenie, a przed ćwierćfinałem Ligi Narodów w Bolonii?
Że będziemy musieli cierpieć. Że będziemy musieli poradzić sobie z presją. Musimy też nauczyć się wychodzić obronną ręką z trudnych sytuacji. Musimy przy tym być w pełni skoncentrowani, aby grać mocną siatkówkę, na którą się wszyscy zdecydowaliśmy. To siatkówka, a nie jest science fiction. Trzeba stawiać na dobrą siatkówkę: zagrywkę, obronę itd. To nic skomplikowanego.

Czy ten turniej w Ergo Arenie skomplikował panu zadanie, co do wyboru składu na finały Ligi Narodów?
Zdecydowanie. Gdyby ktoś wyraźnie odstawał, wtedy miałbym łatwy wybór. Czeka mnie trudne zadanie, bo absolutnie każdy z tych siatkarzy zasłużył, aby lecieć do Bolonii. Mam wystarczająco dużo wątpliwości. Nie powiem wam teraz, kto będzie w tej czternastce. (śmiech) Chcę się zachować dobrze wobec każdego z zawodników. Oni wiedzą, że jeśli już wybiorę skład, to będzie to poprzedzone długim procesem decyzyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera