Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezamożni i niepełnosprawni czekają na obiecane komputery

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Urząd Marszałkowski po kilku miesiącach postanowił wystąpić do niektórych gmin o dofinansowanie własnego programu.

Urząd Marszałkowski po kilku miesiącach postanowił wystąpić do niektórych gmin o dofinansowanie własnego programu.

W czerwcu 2011 roku Urząd Marszałkowski podpisał porozumienie z jednostkami samorządu terytorialnego w sprawie realizacji programu „Przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego”, współfinansowanego z europejskiego funduszu rozwoju. Pierwotnie komputery lub dostęp do Internetu miało za darmo otrzymać 3,5 tysiąca osób niepełnosprawnych bądź znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Przewidziano również ich bezpłatny udział w szkoleniach obsługi komputera.

Wielkie rozczarowanie

- Przez ponad pół roku nie otrzymaliśmy ani jednego komputera i ostatnio dowiedzieliśmy się, że mamy się do tego programu dorzucić - informuje nas wzburzony samorządowiec i cytuje treść pisma, które 11 stycznia br. otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego. Jest w nim, m.in., informacja o tym, że: „Propozycja pana marszałka dotyczy finansowania przez jednostki samorządu zaledwie kosztów programu, związanych bezpośrednio z beneficjentami. W związku z tym zostaną przesłane do państwa projekty porozumienia(...) Pragnę nadmienić, że zaplanowane na realizacje programu pieniądze (...) po przystąpieniu gmin, przekierowane zostanie na dodatkowe działanie wspierające beneficjentów(...)”.

Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego urząd zmienił zdanie.

<!** reklama>

- Trzydzieści jeden najbiedniejszych gmin zostało zwolnionych z opłat - oświadcza Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Na tej liście nie ma jednak ani jednej gminy, która sąsiaduje z Bydgoszczą. Wszystkie zakwalifikowano do grupy pozostałych 113 gmin, którym zaproponowano poniesienie kosztów.

- Wysokość wkładu będzie procentowo uzależniona od stopy bezrobocia w powiecie, na terenie którego leży dana gmina - wyjaśnia Agnieszka Pelczar, koordynator programu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”.

- W sytuacji, gdy stopa procentowa jest wyższa od średniej województwa, gminie proponujemy wkład własny w wysokości 7,75 procent wartości programu, a gdy stopa procentowa jest niższa niż średnia wojewódzka, proponujemy wkład własny w wysokości 15 procent.

Dla przykładu urząd podał nam trzy propozycje, które naliczono dla gmin: Nieszawa (ok. 21 tys. zł, czyli 50 proc. kosztów), Lipno (ponad 95 tys. zł), Bydgoszcz (ponad 1,1 mln zł).

Na podstawie statystyk

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że stopa bezrobocia w bydgoskim powiecie ziemskim, w listopadzie 2011 roku, wyniosła 12,7 proc. Jest zatem niższa od średniej województwa. Oznacza to, że wszystkie gminy będą miały dorzucić po 15 procent do program, który miał być za darmo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera