
Helwetologia
Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego, jest to kierunek niszowy, integrujący dziedzinę nauk humanistycznych z dziedziną nauk społecznych. Helwetologia, czyli inaczej studia szwajcarskie, obejmuje moduły służące zdobywaniu przez studenta pogłębionej wiedzy i umiejętności teoretycznych w zakresie Szwajcarii, powiązane z badaniami naukowymi prowadzonymi w jednostkach organizacyjnych współtworzącymi kierunek helwetologia. Warto dodać, że studenci uczą się kilku języków obcych.
Absolwent może pracować z różnych organizacjach międzynarodowych, w turystyce, ośrodkach szkoleniowych, jako tłumacz lub naukowiec. Możliwości są bardzo szerokie.

Future mobility
Studia na kierunku Future mobility uczą budowy, dynamiki i systemów mechatronicznych w pojazdach, a także kompetencji z zakresu m.in. mechanicznych i elektrycznych układów sterowania. Co ciekawe, studia są prowadzone w języku angielskim!
Ten dość nowy kierunek umożliwia absolwentom pracę w sektorach przemysłu mobilności, w laboratoriach badawczo-rozwojowych, w gałęziach przemysłu dotyczących komunikacji, rozwiązań cyfrowych i systemów bezpieczeństwa.

Ekologia miasta
Te inżynierskie studia łączą zagadnienia związane z planowaniem i projektowaniem urbanistycznym, biologią organizmów zamieszkujących obszary miejskie, różnorodnością usług ekosystemowych czy gospodarowaniem wodą i odpadami.
Absolwenci mogą podjąć pracę w firmach i instytucjach zajmujących się projektowaniem nowoczesnych rozwiązań ekologicznych w obszarach miejskich.

Horticulture
To inne podejście do nauczania ogrodnictwa. Studenci zdobywają wiedzę łącząca technologie i ogrodnictwo, w tym genetykę roślin, biochemię, nowoczesne uprawy.
Integralną częścią studiów są praktyki zawodowe. W przypadku Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest to wymiana studencka z uczelnią w Chinach. Co ciekawe, studenci uzyskują podwójny dyplom (polski oraz chiński).
Absolwenci mogą podjąć pracę w ośrodkach badawczo-rozwojowych, centrach ogrodniczych, instytutach naukowych, w usługach związanych z doradztwem ogrodniczym czy też prowadzić własną działalność np. produkcję i sprzedaż innowacyjnych rozwiązań technologicznych do ogrodów.