– (Zjednoczenie Niemiec) byłoby niewyobrażalne bez odważnych Polek i Polaków, którzy z determinacją stanęli w obronie wolności i prawdziwego demokratycznego współdecydowania – mówiła Baerbock, cytowana przez niemieckiego publicznego nadawcę Deutsche Welle.
Zjednoczenie Niemiec nastąpiło 3 października 1990 roku. Stało się to możliwe po podpisaniu 12 września tego roku porozumienia między Republiką Federalną Niemiec, Niemiecka Republiką Demokratyczną a czterema dawnymi mocarstwami okupacyjnymi: Francją, Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią oraz Związkiem Sowieckim. W wyniku zjednoczenia, NRD została włączona do RFN i zaczęła tam obowiązywać tamtejsza konstytucja.
Reparacje dla Polski. Co mówią Niemcy?
Minister powiedziała, że Niemcy muszą się rozliczyć z przeszłością, ale będzie to możliwe, jeśli uda się zachować „zaufanie, budowane przez 30 lat”.
– Zalicza się do tego, że rozliczenie się i pamięć o niezmierzonych cierpieniach, jakie Niemcy wyrządziły ludziom w Polsce pozostają ważnymi zadaniami dla naszego i przyszłych pokoleń – nie może być i nie będzie temu końca – podkreśliła.
Władze niemieckie odrzucają polskie roszczenia ws. reparacji. W opublikowanym 1 września raporcie, wskazano, że polskie straty w wyniku II wojny światowej, spowodowane agresją Niemiec, wynoszą ponad 6,2 biliona złotych.
Annalena Baerbock w Polsce
W poniedziałek wieczorem szefowa niemieckiej dyplomacji przyjedzie do Warszawy. Weźmie udział w uroczystościach upamiętniających zjednoczenie Niemiec, które odbędą się w ambasadzie Niemiec.
Natomiast we wtorek Baerbock spotka się z szefem polskiej dyplomacji, Zbigniewem Rauem. Wśród tematów rozmów ma się pojawić kwestia reparacji, ale nie tylko.
– Podczas rozmów poruszone zostaną najpilniejsze kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym fikcyjnych referendów przeprowadzonych w ostatnich dniach w czterech regionach Ukrainy tymczasowo okupowanych przez Federację Rosyjską. Ponadto, Szefowie Dyplomacji Polski i Niemiec omówią konsekwencje dalszej eskalacji wojny za wschodnią granicą Polski i Unii Europejskiej oraz dalsze wsparcie dla Kijowa – poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Niemiecka minister weźmie także udział w konferencji Warsaw Security Forum.
Źródła: Deutsche Welle, i.pl
lena
