W 2020 roku mamy tylko siedem niedziel handlowych. Trzecia z nich wypada 26 kwietnia. Pamiętajmy, że do sklepów można wejść tylko w rękawiczkach ochronnych i maseczkach (obowiązek noszenia tych drugich rozporządzenie nakłada ogólnie w miejscach publicznych). W weekendy nie obowiązuje już jednak zasada, że w godzinach 10.00-12.00 zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 65.roku życia.
Niedziele handlowe w kwietniu 2020
26 kwietnia mogą być otwarte sklepy i markety. Zamknięte pozostaną jednak sklepy w galeriach handlowych (z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii). Nadal w weekendy nie mogą być otwarte wielkopowierzchniowe markety budowlane (tę restrykcję rząd zamierza znieść w II etapie). Ograniczoną działalności mają restauracje i bary - jedzenie można zamawiać tylko na wynos.
Koronawirus a handel. Do sklepu wejdzie więcej osób
Do sklepów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych obecnie może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba kas/punktów płatniczych pomnożona przez cztery. Z kolei W marketach, których powierzchnia przekracza 100 metrów kwadratowych, na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni.
Handel w Bydgoszczy na archiwalnych zdjęciach [galeria]
Niedziele handlowe - kwiecień 2020 - wykaz
W 2020 roku niedziele handlowe wypadają jeszcze w czerwcu, sierpniu oraz grudniu (2).
- 26 stycznia,
- 5 kwietnia,
- 26 kwietnia,
- 28 czerwca,
- 30 sierpnia,
- 13 grudnia,
- 20 grudnia.
Zero Waste - odcinek 3
Zakaz handlu w niedzielę
Warto wiedzieć, że osoby, które naruszą przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę, podlegają karze grzywny w wysokości od 1 000 do 100 000 zł. Co więcej, do Kodeksu karnego dodano nowy art. 218a, zgodnie z którym za złośliwe lub uporczywe działania naruszające przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności.
Gdzie zrobimy zakupy mimo zakazu handlu niedzielę?
- niektóre sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel
- placówki pocztowe
- lokale gastronomiczne
- sklepy działające na zasadzie franczyzy (np. Żabka, Carrefour Express)
- apteki
- kwiaciarnie
- markety znajdujące się na dworcach kolejowych
- stacje paliw
