29 stycznia przypada pierwsza z siedmiu niedziel handlowych w 2023 roku. To weekend, w którym rozpoczynają się ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. W ten dzień odbywa się również finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a w wielu sklepach i galeriach będzie można wrzucić pieniądze dla WOŚP.
Zobacz wideo: Bydgoszcz chce odzyskać 10 mln zł od projektantów Mostu Uniwersyteckiego.

Oto lista niedziel handlowych w 2023 roku
Niedziele handlowe w 2023 roku
- 29 stycznia
- 2 kwietnia
- 30 kwietnia
- 25 czerwca
- 27 sierpnia
- 17 grudnia
- 24 grudnia*
W przypadku niedzieli handlowej wypadającej 24 grudnia musimy pamiętać, że w ten dzień sklepy nie będą otwarte do późna. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta stanowi, że w Wigilię oraz w Wielką Sobotę wykonywanie czynności związanych z handlem po godzinie 14.00 jest zakazane. W praktyce sklepy zamykają się już godzinę wcześniej. Niektóre podejmują decyzję, że w Wigilię są zamknięte cały dzień.
Oczywiście, jeśli za ladą sklepu stanie jego właściciel, ustawa nie zabrania mu tego i może prowadzić sprzedaż zarówno po godzinie 14.00 w Wigilię, jak i w święta. Zakazane jest natomiast zlecanie pracy w handlu zatrudnionym pracownikom. Za to grożą wysokie kary.
Wysokie kary za łamanie zakazu handlu
Osoby, które naruszą przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę, podlegają karze grzywny w wysokości od 1 000 do 100 000 zł. Za złośliwe lub uporczywe działania naruszające przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności.
W przepisach wymieniono zakres placówek, które mogą prowadzić handel również w niedziele i święta (nawet jeśli sprzedaży nie prowadzi właściciel, a zatrudniony pracownik). Na liście są:
- niektóre sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel
- placówki pocztowe
- lokale gastronomiczne
- sklepy działające na zasadzie franczyzy (np. Żabka, Carrefour Express)
- apteki
- kwiaciarnie
- markety znajdujące się na dworcach kolejowych
- stacje paliw
W ostatnim czasie trzeba było doprecyzować przepisy w tej kwestii. Część dużych sieci handlowych wykorzystywało klauzulę dotyczącą placówek pocztowych i otwierało się w niedziele. Zgodnie z ustawą, w dni z zakazem handlu funkcjonować mogą tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się usługami pocztowymi a nie handlem detalicznym (przychody z usług pocztowych muszą stanowić ponad 50 proc. przychodów danej placówki).
POLECAMY
Waloryzacja emerytur 2023 - tabela. Ostateczne wyliczenia ba...