W całym roku zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych. W pozostałe niedziele handel jest zakazany - z wyjątkiem konkretnych rodzajów działalności, które wymieniono w ustawie. Otwarte mogą być między innymi: lokale gastronomiczne, apteki, kwiaciarnie, markety znajdujące się na dworcach kolejowych, stacje paliw, placówki pocztowe, piekarnie, cukiernie.
Dodatkowo inne sklepy - niewymienione w ustawie - mogą być otwarte w niedzielę, jeśli za ladą stanie ich właściciel - zakazane jest natomiast zlecanie pracy w handlu pracownikowi takiego sklepu.
Niedziele handlowe w grudniu 2024
Za nami już pięć niedziel handlowych w 2024 roku. Pozostały dwie, które wypadają w grudniu - chodzi o niedziele tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.
Tak przedstawia się kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku.
28 stycznia,
24 marca,
28 kwietnia,
30 czerwca,
25 sierpnia,
15 grudnia,
22 grudnia
Sklepy - bez względu na rodzaj działalności - będą zatem otwarte 15 i 22 grudnia 2024 roku. Wigilia w tym roku wypada we wtorek. Choć w wielu branżach to zwykły dzień pracy, pracownicy sklepów mogą liczyć na specjalną ochronę związaną z tym dniem. Zgodnie z ustawą, 24 grudnia po godzinie 14:00 zakazany jest handel oraz powierzanie pracownikowi wykonywania czynności związanych z handlem. Taka sama zasada dotyczy Wielkiej Soboty.
Co z sylwestrem i Nowym Rokiem? Przepisy nie przewidują żadnych szczególnych rozwiązań na 31 grudnia. To zwykły dzień pracy, sklepy mogą działać normalnie. Natomiast w Nowy Rok (1 stycznia) obowiązuje zakaz handlu.
Sprawdź, jak wypadają dni wolne w 2025 roku:
Niedziele handlowe po nowemu? Brak porozumienia
Posłowie Polski 2050 zaproponowali wiele miesięcy temu złagodzenie zakazu handlu w niedziele, kierując stosowny projekt do Sejmu. Nie jest jednak jasne, czy uda się go uchwalić, ponieważ nie ma co do niego jednomyślności w samej koalicji.
Nowelizacja zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu (pierwszej i trzeciej). Za pracę w takie dni pracownik otrzymałby 200 proc. wynagrodzenia, a pracodawca byłby zobowiązany do zapewnienia dnia wolnego w ciągu sześciu dni przed lub po tej niedzieli.
