Niedziele handlowe na czas epidemii?
Przywrócenia handlu w niedziele w czasie epidemii domagają się przedsiębiorcy. "Apelujemy o otwarcie sklepów w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu" - napisała niedawno Rada Przedsiębiorczości. Zdaniem przedsiębiorców zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy.
- Odmrażanie gospodarki, w momencie gdy pandemia wcale się nie kończy, ma jeden cel - ratowanie miejsc pracy i firm przed bankructwami - pisze Rada Przedsiębiorczości. - Jest to sytuacja absolutnie wyjątkowa, nie tylko ekonomicznie, ale i społecznie. Aby zminimalizować nadchodzący kryzys, a jednocześnie ochronić zdrowie Polaków, musimy poszukiwać odważnych rozwiązań.
Pracodawcy zwracają uwagę, że zamknięcie centrów handlowych doprowadziło tysiące firm i ich pracowników do dramatycznej sytuacji. - Z dnia na dzień ich miejsca pracy zostały zamknięte, a firmy z każdym dniem traciły przychody. Ucierpiała na tym nie tylko branża handlowa, ale także dostawcy, podwykonawcy, gastronomia - czytamy w apelu.
Przedsiębiorcy uważają, że choć centra są otwarte, to ryzyko zakażenia nie minęło. - Wielu klientów, robiących zakupy w jednym czasie, oznacza zwiększone ryzyko dla zdrowia. Dlatego w naszym wspólnym interesie jest, aby czas pracy galerii handlowych był jak najdłuższy.
Niedziele handlowe w 2020 roku
W niedzielę, 14 czerwca znowu obowiązuje zakaz. W 2020 roku mamy zaledwie 7 niedziel handlowych. Jedna z nich wypada w czerwcu (28. dnia miesiąca).
Niedziele handlowe 2020
- 26 stycznia,
- 5 kwietnia,
- 26 kwietnia,
- 28 czerwca,
- 30 sierpnia,
- 13 grudnia,
- 20 grudnia.
Jak dobry jesteś?
Gdzie zrobimy zakupy mimo zakazu handlu niedzielę?
- niektóre sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel
- placówki pocztowe
- lokale gastronomiczne
- sklepy działające na zasadzie franczyzy (np. Żabka, Carrefour Express)
- apteki
- kwiaciarnie
- markety znajdujące się na dworcach kolejowych
- stacje paliw
Warto wiedzieć, że osoby, które naruszą przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę, podlegają karze grzywny w wysokości od 1 000 do 100 000 zł. Co więcej, do Kodeksu karnego dodano nowy art. 218a, zgodnie z którym za złośliwe lub uporczywe działania naruszające przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności.
Handel w Bydgoszczy na archiwalnych zdjęciach [galeria]
