Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

Absolwent tutejszej Wyższej Szkoły Inżynierskiej i Akademii Techniczno-Rolniczej, pracę w bydgoskim „mechaniku” rozpoczął w roku 1976, jako kierownik warsztatów szkolnych. W latach 1983-2010 był Dyrektorem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego. I obok Franciszka Siemiradzkiego, opodal szkoły, której obaj poświęcili niemal całe zawodowe życie, spocznie Dyrektor Kowalski.
To Cię może zainteresować
We wspomnieniu przyjaciół, Ludwik Kowalski był znakomitym mechanikiem, pomysłodawcą i cierpliwym realizatorem licznych przedsięwzięć, które sytuują ZSM nr 1 w gronie najbardziej innowatorskich szkół w kraju.
- Dzięki niemu i gronu współpracowników, szkoła nawiązała współpracę z krajowymi i zagranicznymi przedsiębiorstwami, co zaowocowało znakomitym wyposażeniem szkolnych warsztatów, co z kolei stworzyło możliwość kształcenia uczniów w nowych profesjach, na najwyższym poziomie - mówią.
Był wychowawcą kilku pokoleń bydgoskich mechaników, którzy dziś, dzięki Niemu, kierują przedsiębiorstwami cieszącymi się uznaniem w Bydgoszczy, kraju i za granicą. Za swe osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania. Choć urodzony w Ciechocinie koło Golubia Dobrzynia, był bydgoszczaninem z wyboru, chętnie podkreślał, że jest najbardziej dumny z medalu „Za zasługi dla Miasta Bydgoszczy”.
Odszedł, ale przecież zostawił swój ślad w Bydgoszczy i niewątpliwie pozostanie we wdzięcznej pamięci licznego grona bydgoszczan.
Pogrzeb poprzedzi nabożeństwo żałobne w kościele św. Trójcy o godz. 9.