Spis treści
Szlaki migracyjne do Europy
Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, znana jako Frontex, wskazuje na siedem głównych szlaków, którymi migranci próbują dostać się do Europy. Są to:
- Zachodni szlak afrykański
- Zachodni szlak śródziemnomorski
- Centralny szlak śródziemnomorski
- Wschodni szlak śródziemnomorski
- Szlak przez zachodnie Bałkany
- Szlak przez wschodnią granicę
- Szlak przez kanał (La Manche)

Jak podała ta unijna agencja w czwartek, od stycznia do sierpnia 2023, liczba przypadków nielegalnego przekroczenia granicy wzrosła o 18 procent. W sumie było to 232 350 osób.
Migranci dostają się na terytorium UE
Ponadto, centralnym szlakiem śródziemnomorskim przybyło do Europy aż o 96 procent więcej nielegalnych migrantów niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ten sposób na terytorium UE przedostały się 114 562 osoby. Jest to najwyższy wynik od 2016 roku. Najwięcej spośród nich to obywatele Wybrzeża Kości Słoniowej, Egiptu oraz Gwinei.
Wzrosła także liczba osób, które przybyły do UE (konkretnie Hiszpanii) przez zachodni szlak śródziemnomorski. Od stycznia do sierpnia było to 9447 migrantów, co stanowi wzrost o 14 procent w porównaniu do takiego samego okresu w 2022 roku.
Szlak przez kanał La Manche jest specyficzny, gdyż prowadzi do państwa nienależącego do Unii. Wciąż jednak wiele osób chce się przedostać na terytorium Wielkiej Brytanii.
Kryzys migracyjny na Lampedusie
Centralny szlak śródziemnomorski jest główną drogą, którą osoby z Afryki próbują obecnie dostać się do Europy. Prowadzi ona z północy kontynentu (przede wszystkim z Libii i Tunezji) przez Morze Śródziemne do Włoch. W ostatnim czasie punktem krytycznym fali migracyjnej jest mała wyspa Lampedusa.
Przybyło tam już w sumie ponad 6800 migrantów, z czego większość nadal tam przebywa. Władze musiały wprowadzić stan wyjątkowy na wyspie.
Włoskie MSW podaje, że drogą morską od początku roku do kraju dostało się prawie 126 tys. migrantów.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
Od lata 2021 roku granice Polski, a także Litwy i Łotwy są oblegane przez ściąganych przez białoruski reżim migrantów z wielu krajów świata, głównie Azji i Afryki. W samym tylko 2023 roku byli to obywatele aż 52 państw.
Według danych Straży Granicznej, od początku bieżącego roku doszło do ponad 21 tysięcy prób sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego w sierpniu było to około 2800. To znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2022, kiedy to w tym samym okresie odnotowano ponad 8 tysięcy takich prób.
Frontex za szlak migracyjny uznaje całą wschodnią granicę UE, więc także takich państw, jak Estonia, Finlandia, Rumunia czy Węgry. W swoim zestawieniu podaje liczbę udanych przekroczeń, według danych agencji, przez pierwszych osiem miesięcy bieżącego roku było ich 3478, o 17 procent mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku.
Największy odsetek stanowią obywatele Ukrainy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
lena