
Podatek od zysków kapitałowych należy odprowadzić od dochodu uzyskanego z tytułu odsetek od papierów wartościowych, pożyczek, lokat, dywidend od posiadanych akcji spółek czy przychodów z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych. Wynosi on 19% zysków i w większości przypadków odprowadza go płatnik np. bank.

Podatek od wygranej
Podatek od wygranej pobierany jest jako zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości wygranej. Oznacza to, iż osoba otrzymująca nagrodę nie musi samodzielnie płacić podatku od wygranej w związku z nagrodą, jakiej stała się posiadaczem. Podmiot wypłacający wygraną już z góry potrąca 10% kwoty i otrzymaną sumę odprowadza do urzędu skarbowego.

Podatek od nieruchomości płacą osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne, które są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi gruntów. Stawki podatku od nieruchomości mogą być różne w różnych gminach, jednak ich górną granicę wyznacza Minister Finansów. Standardowo taki podatek płaci się raz w roku lub w 4 ratach.

Podatek od środków transportowych jest obowiązkowy dla osób fizycznych i prawnych, które posiadają większe pojazdy takie jak np. autobusy, ciągniki siodłowe czy samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.