https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasze superjajka eksportujemy do Unii

Z Lechem Kawskim, dyrektorem generalnym Krajowej Rady Drobiarstwa, radnym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, rozmawiamy o tym, czym warto się kierować kupując jajka.

Z Lechem Kawskim, dyrektorem generalnym Krajowej Rady Drobiarstwa, radnym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, rozmawiamy o tym, czym warto się kierować kupując jajka.

Jakie jajka kurze są dostępne w sprzedaży w Polsce?

Mamy superjajka. Od chwili wejścia do Unii Europejskiej polscy producenci i rolnicy, jeśli chodzi o pakowanie i przechowywanie, zainwestowali duże pieniądze, żebyśmy spełniali wszelkie wymogi i byli konkurencyjni. I jesteśmy. Polskie jajka cieszą się ogromnym powodzeniem za granicą. Jest tam wielki popyt nie tylko na nasze jajka, ale też na mięso drobiowe. Przed wejściem do UE sprzedawaliśmy znikome ilości. Teraz 20 procent produkcji drobiu eksportujemy, jaj - też 20 procent. To dużo.

Gdzie warto kupować jajka? W hipermarkecie, na targowisku czy może od gospodarza na wsi?

<!** reklama>Istnieje błędne przeświadczenie, że te kupowane bezpośrednio od rolnika są najpewniejsze. Jest to jednak nieuzasadnione przekonanie, bo tak naprawdę nie zawsze wiadomo, gdzie kura przebywała, czym się żywiła. A kura biegająca po podwórku, niby szczęśliwa, narażona bywa czasami na stres, np. że ją nagle jastrząb zaatakuje. Jeśli z kolei skubie trawę przy ruchliwej szosie, po której jeżdżą tir-y, może przy okazji nałykać się spalin, ołowiu, smarów. W tym kontekście trzeba zdawać sobie sprawę, że nie zawsze chów ściółkowy czy nawet klatkowy jest gorszy. W sklepach mamy przecież wybór - od jajek ekologicznych, po właśnie klatkowe. Różnią się też ceną. Najważniejsze, żebyśmy kupowali to, co jest oznakowane. Chyba że mamy w stu procentach pewnego, sprawdzonego gospodarza, u którego zawsze się zaopatrujemy w jajka i jesteśmy zadowoleni. Wiemy, gdzie trzyma swoje kury i gdzie je wypuszcza. To jest bardzo istotne dla jakości jaj.

A pan gdzie kupuje jajka?

Osobiście tego nie robię. Wiem, że żona zaopatruje nas w jednej z sieci mniejszych sklepów. Jajka są tam odpowiednio oznakowane.

Jak powinno to wyglądać w przypadku jaj fermowych?

Zawsze musi być podana nazwa fermy, z dokładnym adresem i numerem ewidencyjnym świadczącym o wpisaniu do rejestru wojewody.

Warto wiedzieć

Każde jajko musi być oznaczone, wyjątkiem są gospodarstwa do 50 kur niosek (gdy sprzedawane są na targowisku musi być informacja, skąd pochodzą); nie muszą być oznaczane jaja sprzedawane w gospodarstwach, sprzedaży obwoźnej, od kur hodowanych na własny użytek

Oznaczenia sposobu hodowli kur:

„0” - gospodarstwo ekologiczne, kury na wolnym powietrzu;
„1” - hodowla z wolnym wybiegiem;
„2” - hodowla ściółkowa;
„3”- klatkowa

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski