We wtorek bydgoska Wyspa Młyńska stała się planem zdjęciowym nowego programu kulinarnego „Kuchnia w Drodze”, którego emisja rozpocznie się prawdopodobnie jesienią tego roku na kanale TVP HD.
Główne ujęcia kręcone były przy marinie. Nie zabrakło niespodzianek - na początek ekipa miała problemy z podłączeniem gazu, bez którego nie można było ugotować zupy. Następnie problemy techniczne opóźniły piknik przygotowywany dla mieszkańców, który i tak cieszył się raczej małym zainteresowaniem - pewnie z uwagi na kiepską pogodę. Ekipa filmowa odwiedziła też godne polecenia miejsca w naszym mieście, w tym bydgoskie targowiska ze świeżymi warzywami.
[break]
Bydgoszcz perełką województwa
- Bydgoszcz jest pierwszym i jedynym w całym województwie kujawsko-pomorskim przystankiem na naszej mapie - mówi Małgorzata Molska, dziennikarka kulinarna i prowadząca program. „Kuchnia w Drodze”, jak zapowiadają producenci, nie ma być standardowym programem kulinarnym. - Odchodzimy od konwencji prezentacji jedynie przepisów kulturalnych. Naszym celem jest raczej opowiadanie ciekawostek o miejscu, w którym kręcimy odcinek w kontekście kulinarnym - dodaje prowadząca. - Odwiedzamy zatem fajne ciekawe miejsca, spotykamy się z regionalnymi szefami kuchni, blogerami z województwa oraz z ludźmi, którzy są związani w danym mieście z tematem jedzenia.
Jak zdradza nam Małgorzata Molska, w Bydgoszczy odwiedziła m.in. warsztaty z bydgoską blogerką Agatą Jędraszczak i restaurację „Kuchnia”.
Smakołyki z dzikich ziół
W planach producentów programu jest również spotkanie z bydgoskimi kajakarzami oraz z panią Krystyną Szymczak, która jest znawczynią regionalnych przypraw. - Ugotujemy wspólnie z panią Krystyną potrawę, do której dodamy dzikie zioła. Mam tylko nadzieję, że uda nam się je samemu znaleźć - opowiada prowadząca „Kuchnię w drodze”.
W trwającym nieco ponad 20 minut odcinku poświęconym Bydgoszczy ma znaleźć się również przegląd ciekawych rzeczy, które można robić w Bydgoszczy. - Dla mnie Bydgoszcz jest bardzo ciekawym miastem, jestem tu drugi raz w życiu i czuję się bardzo oczarowana. Wasze miasto jest dla mnie połączeniem Amsterdamu i Wenecji - dodaje Małgorzata Molska.
W programie znajdzie się przepis na kujawską zalewajkę. - Z potraw regionalnych ugotowaliśmy mleczną zalewajkę, czyli bardzo proste, tanie, a przy tym pyszne danie, które składa się z ziemniaków, kminku, masła i i zsiadłego mleka - opowiada prowadząca.
- Jest to niezwykle prosty przepis, który urozmaiciłam prażonym kalafiorem - chcę, by w tej zupie coś chrupało, by była jakaś treść. Podczas pikniku dla mieszkańców, zamierzam trochę pogrillować. W menu znajdzie się sałatka z wołowiny, zawinięta w tortille domowej roboty - opowiada dziennikarka kulinarna.
Miasto się dorzuciło
Nowy program kulinarny TVP ma również popularyzować takie aktywności jak pikniki miejskie czy grę we frisbee. - Odcinek o Bydgoszczy jest szczególny, ponieważ jest stricte miejski. Zachęcamy do ruchu w mieście, a jednocześnie pokazujemy, gdzie kupić świeże warzywa i owoce, z których później przyrządzamy pyszne i zdrowe dania - podkreśla Małgorzata Molska. „Kuchnia w Drodze” odwiedzi też Wielkopolskę, Mazury, Warmię, Bieszczady i wiele miejsc na mapie Polski.
Odcinek o Bydgoszczy został dofinansowany z budżetu miasta. - Nasz wkład wyniósł około 10 tysięcy złotych - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka bydgoskiego ratusza. - Umowa obejmuje umiejscowienie akcji odcinka w naszym mieście oraz umieszczenie podziękowania za współpracę w napisach końcowych. Program wyemitowany będzie prawdopodobnie jesienią tego roku, planowane są także dwie powtórki.