Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów będzie można zobaczyć na wystawie w Bydgoszczy

MP
To zdjęcie zostało wykonane w lipcu 2016 roku podczas mistrzostw świata juniorów w lekkiej atletyce w Bydgoszczy. Przedstawia zawodniczkę z Kanady po biegu na 3000 metrów z przeszkodami.
To zdjęcie zostało wykonane w lipcu 2016 roku podczas mistrzostw świata juniorów w lekkiej atletyce w Bydgoszczy. Przedstawia zawodniczkę z Kanady po biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Fot. Filip Kowalkowski
Ponad 200 zdjęć wykonanych przez najlepszych fotoreporterów z całej Polskie będzie można obejrzeć od soboty na wystawie Grand Press Photo 2017 w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy.

W sumie zaprezentowanych zostanie 68 finałowych zdjęć pojedynczych, 10 fotoreportaży oraz dwa nagrodzone projekty dokumentalne i jedno portfolio (nowa kategoria).

Nie zabraknie też akcentów bydgoskich. Na wystawie będzie można bowiem zobaczyć dwa zdjęcia Filipa Kowalkowskiego, byłego fotoreportera Polska Press Grupa, nominowane w konkursie Grand Press Photo w kategorii Sport.

- W finale mieliśmy kilka fotografii na stole. Wybór "Zdjęcia Roku" to zawsze proces, podczas którego wymieniamy się opiniami i przekonujemy się, jak dane zdjęcia na nas oddziałują – mówi Francesco Zizola z agencji NOOR, przewodniczący jury. - Wybrane przez nas "Zdjęcie Roku" ma w sobie coś wyjątkowego z kilku powodów. Jest to związane z jego narracją, z historią, jaką ilustruje. Jest w nim też coś więcej, pewna wartość, która nadaje mu wymiar uniwersalny. Ta fotografia daje nam okazję do zastanowienia się nad rolą kobiety we współczesnym społeczeństwie.

Zobacz:

Na całym 130-kilometrowym odcinku trasy S5 w Kujawsko-Pomorskim trwają prace budowlane. Doskonale widać je z lotu ptaka, a dokładniej z drona.

Droga ekspresowa S5 z lotu ptaka. Zobacz jakie są postępy ro...

Autorką "Zdjęcia Roku" jest Anna Bedyńska, a zwycięska fotografia przedstawia Wasilija i jego matkę, która poświęciła życie na walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa, by wyciągnąć syna z kolonii karnej (gdzie spędził 13 lat), udowadniając, że jest jednak niewinny.

Wśród zdjęć pojedynczych i fotoreportaży nagrody przyznano w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W nowej kategorii Portfolio mogli konkurować studenci szkół fotograficznych, wydziałów i kierunków ze specjalizacją fotografia, którzy nie zajmują się zawodowo fotografią prasową.

Te wyjątkowe prace jury wybrało spośród 5,2 tys. nadesłanych na konkurs. Na wystawie zobaczymy, m.in., przemawiające do wyobraźni zdjęcie zrobione podczas zamieszek pod komisariatem we Wrocławiu, gdzie zmarł 25-letni Igor Stachowiak, mocny kadr z Czarnego Marszu w Katowicach, czy urzekającą pięknem fotografię znad jeziora Urma w Iranie, która otrzymała Nagrodę Nikona - Mecenasa Konkursu.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej i podnoszenie jej jakości. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Wystawa będzie czynna do 20 kwietnia.

Nowy Kodeks Pracy 2018. Co się zmieni? (źródło: Dzień Dobry TVN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo